Hlavní obsah
Vrtulník společnosti DSA. Ilustrační foto Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Letecká záchranná služba

Nedílnou součástí fungování zdravotnické záchranné služby na území České republiky je Letecká záchranná služba. Tu v Česku zajišťuje řada různých subjektů, a to Policie ČR, Armáda ČR a soukromí provozovatelé. Provozovatelé vrtulníků úzce spolupracují s krajskými záchrannými službami.

Vrtulník společnosti DSA. Ilustrační foto Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Letecká záchranná služba

Vrtulníky sloužící pro účely záchranné služby mají speciální zdravotnickou zástavbu v rádiovém éteru používají volací znak Kryštof, ke kterému se doplňuje číslo označující danou organizaci. Například vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě používá volací znak Kryštof 05, pražský je označován jako Kryštof 01.

Policie a soukromí provozovatelé v současnosti nejčastěji používají pro účely letecké záchranné služby stroje Eurocopter EC 135, čímž se strojový park jednotlivých organizací postupně sjednocuje. Zcela jiný typ létá pod armádou, ze základy v Plzni - Líních startuje ke zdravotnickým případům vrtulník W-3A Sokol.

Nezastupitelnou úlohu v rámci integrovaného záchranného systému v Česku mají vrtulníky při hromadných neštěstích, přírodních katastrofách a u zásahů v terénu těžko přístupném pro pozemní techniku.

Kromě prvotních zásahů u vážných nehod a neštěstí jsou zdravotnické vrtulníky využívány také k akutním transportům pacientů mezi zdravotnickými zařízeními.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků