Hlavní obsah
 

Čunek chtěl pomoc slovenských zdravotníků, odmítli ho

Sílící epidemie koronaviru stále trápí Zlínský kraj, který patří k nejpostiženějším regionům Česka. V pátek a sobotu hlásili hygienici výrazný nárůst počtu nakažených, který již atakuje hranici dvanácti set nových případů Covid-19 za den.

 
Čunek chtěl pomoc slovenských zdravotníků, odmítli ho

V závěru týdne se kvůli horšící se situaci sešel krizový štáb kraje. Jednal zejména o aktuální naplněnosti a personální kapacitě nemocnic východní Moravy. „I když naplněnost nemocnic ve Zlínském kraji neustále stoupá, situaci se nám daří zvládat a aktuálně v nich máme pro pacienty k dispozici ještě dvě stovky volných lůžek. Jsme přitom před vrcholem epidemie, který ve Zlínském kraji očekáváme nejpozději do sedmi dnů,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL).

„Pro případ, že by se tyto naše kapacity lůžek ukázaly jako nedostatečné, máme předjednáno s Moravskoslezským krajem, že by část našich pacientů převzaly jejich nemocnice,“ dodal.

V nemocnicích Zlínského kraje začínají vypomáhat studenti středních a vyšších odborných škol a kraj již oslovuje s žádostí o výpomoc také mediky z vysokých škol s trvalým bydlištěm ve Zlínském kraji, jejichž seznam má k dispozici. „Největší problém nemáme s lůžky, ale s personálním zajištěním. Jednal jsem i s kolegy – župany ze sousedních slovenských krajů, zda by nám zdravotníky nemohli zapůjčit, bohužel však i u nich jsou plně vytížení,“ dodal Čunek.

Na Slovensku totiž probíhá plošné testování, do něhož jsou zapojeni všichni možní lékaři.

Na východě Moravy v souvislosti s dalším nárůstem případů koronaviru roste počet odběrových míst určených k testování na Covid-19. Ve Zlíně byla do konce týdne pouze dvě odběrová místa, další vznikne v pondělí nedaleko zlínské polikliniky. Dvě odběrová místa budou podle Čunka v nejbližších dnech posílena o další tým i při krajské nemocnici ve Zlíně.

Vznikají nová odběrová místa

Další nové odběrové místo vznikne v pondělí v Kroměříži. Dosud tam bylo pouze jedno. „Zatímco se řada nemocnic včetně těch fakultních pyšní dvěma nebo třemi stovkami odběrů za den, naši lidé jich zvládnou i tisíc za den. Je to velký nápor, a navíc na takový přísun lidí přijíždějících většinou automobily není náš nemocniční areál stavěný. Proto jsme s tím chtěli rychle něco udělat a během pár dnů se nám tak podařilo zařídit otevření dalšího odběrového místa na kroměřížském výstavišti,“ řekl Petr Liškář, ředitel Kroměřížské nemocnice.

Stávající odběrové místo v areálu Kroměřížské nemocnice podle jeho slov bude fungovat i nadále.

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně na dvou odběrových místech aktuálně denně provedou i 1200 testů, v infekční ambulanci Uherskohradišťské nemocnici pak denně zvládnou 350 odběrů a ve Vsetínské nemocnici okolo 200 odběrů.

Ve Zlínském kraji je od začátku epidemie přes sedmnáct tisíc nakažených koronavirem, před týdnem jich byla polovina. Aktuálně nemocných je v kraji přes jedenáct tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků