Hlavní obsah

Rusové potichu přesouvají své rodiny z Krymu, tvrdí Kyjev

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Představitelé ruské správy a ruští armádní velitelé se snaží z poloostrova Krym nenápadně přesunout své rodiny a prodávají tam své nemovitosti. Tvrdí to ukrajinská vojenská rozvědka HUR, podle níž k tomu Rusy nutí úspěchy ukrajinských sil, které vedou protiofenzivu na severovýchodě a jihu země.

Foto: Reuters

Lidé prchají z Krymu (snímek ze srpna).

Článek

Rusko v roce 2014 ukrajinský poloostrov připojilo ke svému území, což Kyjev a Západ považují za porušení mezinárodního práva. Napsal o tom zpravodajský portál Ukrajinska pravda.

„Nehledě na to, že obyvatelstvo je ubezpečováno o bezpečnosti pobytu na poloostrově, představitelé okupační správy Krymu, pracovníci ruské tajné služby FSB a velitelé některých armádních jednotek se snaží prodat své byty nebo domy a urychleně dostat své příbuzné z poloostrova a zároveň to utajit před svými podřízenými,“ uvedla ukrajinská rozvědka.

Rusku se v srpnu výrazně ztenčily příjmy z prodeje ropy a plynu

Ekonomika

Okupační úřady na poloostrově se však podle ukrajinské rozvědky zároveň snaží omezit prodej nemovitostí a zavedly také omezení pohybu přes Kerčský most, který spojuje okupovaný poloostrov s Ruskem. Ruská správa se kromě toho snaží různým způsobem blokovat přístup lidí k informacím o postupu ukrajinských vojáků.

Ukrajinská armáda v posledních týdnech podniká protiofenzivu na severovýchodě země a také na jihu v Chersonské oblasti, která sousedí s Krymem. Jižní operační velení ukrajinské armády v noci na úterý oznámilo, že ukrajinské síly postoupily na jižní frontě o 12 kilometrů, dobyly zpět přes 500 kilometrů čtverečních okupovaného území a 13 osad.

Ukrajinci dobyli zpět 6000 km čtverečních

Evropa

V srpnu na Krymu poničily exploze několik vojenských objektů, včetně letišť a muničních skladů. Ruské úřady nejprve připisovaly tyto incidenty nedodržení předpisů požární bezpečnosti, později připustily možnost sabotáže. Proruské úřady v Sevastopolu, největším městě na poloostrově, opakovaně informovaly o sestřelení dronů protivzdušnou obranou. Podle jednoho z exilových vůdců krymských Tatarů Refata Čubarova narazil v srpnu v Sevastopolu dron přímo do budovy velitelství ruské Černomořské flotily.

Reklama

Výběr článků

Načítám