Hlavní obsah

Německo zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí a varuje před návštěvou

9. 9. 2020, 11:17 – Berlín • Aktualizováno 9. 9. 2020, 19:45

Německo ve středu zařadilo Prahu na seznam epidemiologicky rizikových oblastí. Oznámil to německý národní Institut Roberta Kocha, který seznam spravuje. Neznamená to uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.

Foto: Michael Dalder, Reuters

V Německu je možné se nechat otestovat kdekoliv, na nádražích nebo třeba na dálničním odpočívadle.

Článek

Na rizikovém označení Prahy se dohodla německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Ministerstvo zahraničí zároveň na svém webu varovalo před návštěvou české metropole.

"Česko: region Prahy je rizikovou oblastí," uvedl Kochův institut. Na seznam Německo spolu s Prahou přidalo několik francouzských departementů, dva švýcarské kantony a několik regionů v Chorvatsku a Rumunsku.

"Bohužel epidemiologická situace neumožnila německým autoritám postupovat jinak než zařadit Prahu mezi rizikové oblasti. Ujistili jsme německou stranu, se kterou máme velmi dobré a intenzivní kontakty na všech patřičných úrovních, že uděláme vše pro to, aby se mohla Praha co nejdříve dostat zpět mezi nerizikové oblasti, jak si jak na české, tak na německé straně přejeme," řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Na testy se v Praze stojí dlouhé fronty, čekají i objednaní

Domácí

Český premiér Andrej Babiš ve středu ještě před německým rozhodnutím řekl, že zpřísnění podmínek se nemá týkat například pendlerů.

O tom, že Česku zařazení mezi rizikové země hrozí, se spekuluje několik dní. „Už začátkem týdne jsme německé straně poskytli aktuální data, němečtí kolegové ocenili především omezení otevírací doby nočních podniků, které často navštěvují němečtí turisté. Rozhodnutí německé strany ale nemůžeme předjímat,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Padl další rekord v počtu nakažených

Koronavirus

Německé ministerstvo zahraničí minulý týden sdělilo, že situaci v Česku pozorně sleduje. Kafka proto předem doporučil, aby lidé plánující cesty do Německa měli pro příští dny vývoj v Česku na paměti.

Počet nových případů prudce roste, Praha zvažuje rozšíření proticovidových opatření

Koronavirus

Rozhodnutí se řídí na základě dvou kritérií. Tím prvním je hranice 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Pokud je limit překročen, je splněna podmínka pro zapsání na list. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla limitu 50 případů na 100 tisíc obyvatel, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.

Česko se čísly nákazy rychle přiblížilo zemím, před kterými samo varuje

Domácí

Označení země za rizikovou neznamená, že do ní Němci nemohou cestovat, spolková vláda a také jednotlivé německé spolkové země nicméně doporučují, aby se lidé těmto regionům pokud možno vyhnuli. Zapovězeny rovněž nejsou cesty z rizikových oblastí do Německa, je nutné ale počítat s omezeními.

Švédsko má malý podíl pozitivních testů, podle expertů díky disciplinovanosti lidí

Koronavirus

Ti, kdo do Německa přicestují z rizikových oblastí, se musí uchýlit do karantény a informovat o tom příslušný hygienický úřad. Od 8. srpna navíc platí, že při příjezdu je nutné buď předložit negativní test, který není starší než 48 hodin, nebo se rozboru podrobit po příjezdu do 72 hodin. Pokud test koronavirus neprokáže, může karanténa skončit. Změna v postupu nastane od 1. října, kdy bude možné opustit karanténu s negativním testem až po pěti dnech.

Karanténa už omezila výuku desítek škol. Hygiena zavírá jen některé

Věda a školy

Lidé cestující do Německa z rizikových oblastí mají prozatím nárok na test zdarma, odběry mohou podstoupit například na letištích, nádražích či dálničních odpočívadlech. Možnost bezplatného testování až do 15. září platí i pro navrátilce z nerizikových zemí.

Reklama

Výběr článků