Hlavní obsah

Švédsko má malý podíl pozitivních testů, podle expertů díky disciplinovanosti lidí

8. 9. 2020, 21:31

Švédsko má velmi malý podíl pozitivních testů na koronavirus, pouze 1,2 procenta, což je nejméně od počátku pandemie, oznámil v úterý podle agentury Reuters švédský zdravotní úřad. Experti to přičítají disciplinovanosti tamního obyvatelstva, pokud jde o dodržování nezávazných opatření, i vysoké promořenosti.

Foto: Profimedia.cz

Žena s rouškou ve stockholmském metru. Ilustrační foto

Článek

Švédsko v současnosti provádí rekordní počet testů na koronavirus a zároveň se chlubí příznivými čísly v době, kdy mnoho ostatních zemí Evropy, včetně České republiky, znepokojují prudké nárůsty případů koronavirové nákazy.

Počet nových případů prudce roste, Praha zvažuje rozšíření proticovidových opatření

Koronavirus

Švédsko po celou dobu pandemie k problému přistupuje benevolentněji než drtivá většina ostatních zemí Evropy, což vyvolává polemiku nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Švédská vláda místo zákazů a karanténních opatření jen doporučovala dodržování distančních a hygienických pravidel.

Země dosud podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala 85 707 koronavirových případů a 5838 úmrtí. Desetimilionová země má sice na počet obyvatel mnohem vyšší počet obětí než sousední země, ale nižší než Itálie, Španělsko nebo Británie.

"Účelem našeho přístupu je, že lidé mají sami chápat potřebu dodržovat existující doporučení a zásady," řekl na tiskové konferenci šéf švédského úřadu národního zdraví Johan Carlson.

Naučte se žít s covidem, radí Evropě ředitel WHO

Koronavirus

Zatímco mnohé jiné země neustále mění pravidla a omezení, švédská doporučení mají podle Carlsona být srozumitelná a udržitelná po delší dobu. Dlouhodobou udržitelnost švédské strategie chválili i představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO). "Neexistují žádné další triky, dokud nebudou k dispozici medicínské prostředky, zejména vakcíny. Švédští obyvatelé si to vzali k srdci," řekl Carlson.

Počty zemřelých, hospitalizovaných a nově infikovaných jsou nyní ve Švédsku nízké a koronavirus se tu šíří nejpomaleji z celé Skandinávie. V uplynulém týdnu Švédsko provedlo přes 120 000 testů a přes 1300 jich bylo pozitivních. V jarních týdnech to bylo i 19 procent.

Roušky ve Švédsku raketově mizí z obchodů, státní epidemiolog má ale pořád svoji hlavu

Koronavirus

"Naše strategie je konzistentní a udržitelná. Pravděpodobně tu máme ve srovnání s ostatními zeměmi nižší riziko šíření," řekl profesor epidemiologie na Karolinském institutu Jonas Ludvigsson. Dodal, že Švédsko má pravděpodobně vyšší míru imunity v populaci než většina ostatních zemí. "Myslím, že z toho teď velmi těžíme," poznamenal expert.

Švédský přístup však má stále své kritiky. Redakční úvodník listu Dagens Nyheter upozorňuje, že se zapomíná na vysoký počet zemřelých v zemi. "Zdá se, že některá čísla je třeba opakovat. Švédsko má 5837 úmrtí na covid-19. To je procentuálně pětkrát více než v Dánsku," upozorňuje deník.

Reklama

Výběr článků