Hlavní obsah

Češi tráví na sociálních sítích méně času. Nejpopulárnější je Facebook a YouTube

26. 5. 2023, 10:05

Průměrný Čech stráví na sociálních sítích téměř dvě a půl hodiny každý den, konkrétně je to 147 minut. I když se to může zdát jako vysoké číslo, ve skutečnosti je to o 17 minut nižší hodnota než v loňském roce. Vyplývá to z nedávného průzkumu AMI Digital Indexu, který pravidelně mapuje návyky Čechů na internetu. Stojí za ním agentury AMI Digital a STEM/MARK.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Je tedy zřejmé, že po třech letech od vypuknutí pandemie koronaviru se naše interakce na sociálních sítích postupně vrací na předchozí úroveň. Během proticovidových opatření totiž trávili lidé na sítích více času.

„Lidé se tak nyní ve větší míře než dříve mohou věnovat i off-linovým aktivitám,“ prohlásil ředitel AMI Digital Vladan Crha.

Čím nahradit Instagram, Facebook či Twitter? Tohle jsou nejlepší alternativy

Testy

Instagram roste

Průzkum rovněž odhalil, že sociální sítě využívá téměř 95 procent populace Česka. Nejoblíbenější platformy jsou přitom stále stejné – jde o YouTube a Facebook. Jen tyto dvě sítě využívá pravidelně bezmála 90 procent tuzemské populace.

V posledních letech se nicméně mezi tuzemskými uživateli značně zvýšila také popularita Instagramu, který si vyzkoušelo nebo pravidelně používá 61 procent Čechů, jak vyplývá z průzkumu. Toho se účastnilo více než 1000 lidí.

Největším skokanem je TikTok

Největší meziroční skok zaznamenal TikTok, který v letošním roce přilákal už 32 procent uživatelů, což je o osm procent více než v roce 2022.

To je poměrně překvapivé, neboť na začátku března před tímto čínským programem varoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců,“ prohlásil ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice nám nedávají jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ dodal.

Varování se přitom týká i široké veřejnosti. „Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mne to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás,“ doplnil Kintr.

Číňané rozpoutali v Montaně právní bitvu. Kvůli zákazu TikToku

Software

Reklama

Související články

Výběr článků