Hlavní obsah

Vydali jsme se autem do Chorvatska. A dobro došli

22. 5. 2020, 14:03

Redaktoři Novinek vyrazili do Chorvatska, aby zjistili, jak se dá do oblíbené dovolenkové destinace projet. Na chorvatský poloostrov Istrie se přes Rakousko a Slovinsko dostali bez sebemenších problémů.

Cesta do ChorvatskaVideo: Novinky

 
Článek

Do Rakouska jsme se rozhodli dostat přes hraniční přechod Dolní Dvořiště. Těsně před hranicí jsme narazili na frontu vozidel, ve které jsme se ale zdrželi jen asi pět minut. Na české straně po nás kontrolující policisté chtěli jen doklad totožnosti. Doklad o bezinfekčnosti nebyl nutný, ten budeme potřebovat až při návratu zpět do Česka.

Podle policistů se Češi přes hranici do Rakouska moc nehrnou. „Zatím je to v řádu jednotek. A to nejsou dovolenkáři, ale majitelé nemovitostí, kteří tam jedou dům připravovat na sezonu,“ prozradil Novinkám jeden z kontrolujících.

Na konci května neobvyklé. Na chorvatských plážích se sluní jen pár místních

Cestování

Po Rakušanech přijíždějících do Česka vyžadují kromě osobního dokladu totožnosti i písemné potvrzení o důvodu návštěvy. „Mají tady v pohraničí zubaře, takže se musí prokázat potvrzením o neodkladném lékařském ošetření,“ vysvětlil policista. Pokud necestují za lékařským ošetřením, musí mít stejně jako Češi doklad o bezinfekčnosti ne starší než čtyři dny.

Chorvatské restaurace čekají na turisty, zatím obsluhují jen místní

Cestování

Do Chorvatska? Jeďte

Po pár metrech přijíždíme k rakouským strážcům hranice, kteří jsou ozbrojeni samopaly. Necháváme si změřit teplotu, předkládáme občanské průkazy či pasy a slibujeme, že zemí jen projedeme a nebudeme se v ní zdržovat. Zda máme plnou nádrž, nikdo nekontroluje. Po asi tříminutové proceduře se bez obtíží vydáváme dál na cestu přes Rakousko.

Kam a kdy můžeme vyrazit na dovolenou. Stav v nejoblíbenějších destinacích

Koronavirus

Na cestě po dálnici narážíme na mnoho rychlostních omezení a kamer, přesto je jízda plynulá. Za celou cestu jsme nespatřili žádná auta s českou SPZ. Po pár hodinách na trase přes Linec, Salcburk a Villach se dostáváme k hranici se Slovinskem. Nejenže nás tam nečeká žádná fronta, ale nikdo si ani nezapisuje údaje z našich osobních dokladů. Stačí říct, že cílem je Chorvatsko.

Fronta na sedm minut

Míjíme Lublaň, u Postojné sjíždíme z dálnice a přes Ilirskou Bistricu míříme na Rijeku.

Jakmile se přiblížíme k chorvatským hranicím, začne se tvořit malá fronta, která nás po obou předchozích zkušenostech překvapuje. Ale záhy se ukazuje, že odbavování odsýpá velmi rychle. Za pouhých sedm minut jsme na řadě. A to i přesto, že si chorvatští policisté důkladně zapisují nejen identifikační údaje cizinců, ale kontrolují i jejich potvrzení o rezervaci ubytování. Od nás si dokonce vyžádají telefonní čísla na všechny členy posádky.

Jak koronavirus pro Čechy změnil režim na hranicích

Koronavirus

Zatímco chorvatské úřady chtějí po cizincích na hranicích předložení potvrzení o rezervovaném ubytování, nepožadují předchozí ani následné testování na přítomnost koronaviru. Češi, kteří si ubytování domluví předem, tak mohou, stejně jako my, do Chorvatska bez problémů vyrazit. Ve čtvrtek večer jsme ale v Chorvatsku žádná auta s českou poznávací značkou neviděli. Pouze Rakušany nebo sousední Slovince a zřídka Němce.

Suma sumárum za zhruba deset hodin jsme bez potíží dorazili do Opatije k břehům Jadranu v oblíbeném dovolenkovém ráji.

Chorvatsko už vítá turisty s otevřenou náručí

Koronavirus

Chorvatsko je na tom lépe než ČR

Chorvatsko po přísných opatřeních nutně potřebuje rozhýbat svou ekonomiku a turisté do státní kasy přispívají nemalou částkou. Otevírá proto hranice, a to přednostně pro turisty z těch států, kde je vývoj nákazy virem SARS-Cov-2 podobně příznivý.

V Chorvatsku bylo k 11. květnu potvrzeno celkem 2200 případů nakažených lidí. Z nich se již uzdravilo 1800 pacientů, 90 osob na nákazu zemřelo. Epidemiologická situace je tak v zemi lepší než v České republice.

Reklama

Výběr článků