Hlavní obsah

Chorvatsko už vítá turisty s otevřenou náručí

14. 5. 2020, 14:26 – Záhřeb

Chorvatsko nepozorovaně otevřelo své hranice pro zahraniční turisty. Již od 9. května mohou využívat výjimku ze zákazu překročení hranic, která spočívá v prokázání „hospodářského zájmu” Chorvatska na jejich příjezdu do země. Upozornil na to deník Jutarnji list, podle nějž se toto opatření v praxi vztahuje na všechny, kteří mají v zemi rezervované ubytování.

Foto: Petr Veselý, Právo

Všechno nasvědčuje tomu, že bude možné jet k moři i letos.

Článek

Z čistě právního hlediska je vpuštění turistů v rozporu s doporučeními zdravotnických úřadů, které povolují cizincům překročit hranici pouze v případě, že doloží vlastnictví nemovitosti či plavidla v Chorvatsku či do země přijíždějí na pohřeb.

Druhou výjimku tvoří lidé, které do Chorvatska pozval některý ekonomický subjekt. Třetí situace se ale vztahuje na cizince, kteří mají v Chorvatsku nějaký "hospodářský zájem". A podle zjištění deníku do kategorie "hospodářského zájmu" spadají právě turisté ze zahraničí, byť to v oficiálních dokumentech nikde není výslovně zmíněno.

Babiš: Hranice se Slovenskem a Rakouskem by se mohly otevřít do poloviny června

Domácí

Do karantény netřeba

Na všechny tři kategorie příchozích se podle deníku nebude vztahovat dosud platná 14denní povinná karanténa po příjezdu.

Informace nepřímo potvrdil i ministr vnitra a šéf štábu civilní ochrany Dovor Božinović, který na pondělní tiskové konferenci sdělil, že osoby, které na hranicích doloží rezervaci ubytování, budou moci bez problémů vstoupit do země. "Mohou Chorvati, mohou i cizinci, mohou především občané Evropské unie. Samozřejmě pokud mají rezervaci v hotelu a budou dodržovat všechna opatření," řekl Božinović.

Hranice v Evropě začínají padat

Koronavirus

Nebudeme nikoho zvát ani odmítat

Ministr jedním dechem dodal, že konečné rozhodnutí o způsobu otevření hranic padne na úrovni celé Evropské unie.

"Samozřejmě že každý turista je hospodářským zájmem. Jsme turistická země a je jasné, jak moc nás zasáhne špatná sezona. S ohledem na situaci nechceme cizince výslovně zvát, ale nebudeme je ani odmítat. Budou moci přijet na letní dovolenou, když si pobyt zaplatili," řekl listu nejmenovaný zdroj blízký štábu, který opatření přijal.

Vykoupat a domů

Zdroj dále uvedl, že lidé přijíždějící do Chorvatska obdrží při vstupu písemné pokyny, jak se v zemi v době koronavirové epidemie chovat. "Znamená to, že se budou co nejvíce zdržovat v objektu, který si pro dovolenou rezervovali. Pokud jde o moře, samozřejmě se budou moci koupat, protože s tím cílem si pobyt zaplatili. Pochopitelně budou muset dodržovat pokyny vydané všem uživatelům pláží týkající se hygieny a fyzického odstupu," dodal.

Přehledně: Pravidla pro cestování do okolních zemí a kdy to půjde do Chorvatska

Koronavirus

List uvádí, že vyjádření ministra Božinoviče představovalo pro pracovníky v cestovním ruchu překvapení. Především s ohledem na to, že možnost příjezdu zahraničních turistů není nikde explicitně zmíněna. Některá média upozorňují, že chorvatské úřady na dotazy ohledně platnosti výjimky nereagují a že stále není jasné, zda pohraničníci budou turisty skutečně vpouštět do země s pouhou hotelovou rezervací.

Jednání s Babišem

Splitský deník Slobodna Dalmacija neoficiální otevření hranic pro turisty hodnotí především jako snahu Chorvatska "nenaštvat EU", která chce koordinovat obnovení přeshraničního cestovního ruchu na úrovni celého bloku. Tento postup podle listu prosazují především větší země, pro něž turismus není tolik významný a které by nejraději nechaly toto léto občany trávit dovolenou uvnitř svých hranic.

Na téma otevření chorvatských hranic pro turisty jednal v minulých týdnech premiér Andrej Plenković i se svým českým protějškem Andrejem Babišem. Šéf české vlády uvedl, že by byl rád, kdyby čeští občané mohli v létě k moři do Chorvatska.

Reklama

Výběr článků