Hlavní obsah
Nessebar je zapsán na seznamu UNESCO. Foto: Profimedia.cz

Bulharsko neláká jen na moře. Pobřežní letoviska nadchnou i řadou památek

Bulharsko prožívá v posledních letech renesanci. Díky zlepšující se kvalitě služeb se mezi turisty stává opět módní zemí, která nenabízí jen příjemné moře, ale i množství zajímavostí v dosahu pobřežních letovisek. Jde například o organizací UNESCO oceněný Nessebar u Burgasu nebo Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice ve Varně.

Nessebar je zapsán na seznamu UNESCO. Foto: Profimedia.cz
Bulharsko neláká jen na moře. Pobřežní letoviska nadchnou i řadou památek

V Burgaské a Varenské oblasti se nacházejí nejznámější bulharská letoviska. Jde zejména o rozlehlé Slunečné pobřeží, Primorsko a Zlaté Písky. Trojici pobřežních destinací pak uzavírá Dobričská oblast s menšími letovisky Albena a Balčik.

Slunečné pobřeží láká pro svou blízkost k Nessebaru, který se díky množství zachovalých byzantských památek dostal na seznam UNESCO. Nejedná se pouze o jedno z nejstarších měst v zemi, ale i v celé Evropě. Uličky staré části zdobí na čtyřicet kostelíků, bazilik a rotund, které se sice nedochovaly v kompletní podobě, ale přesto na nich lze obdivovat detailní výzdobu.

Původně mělo být svatostánků až sto, bývalo totiž zvykem, že si movití obyvatelé stavěli vlastní kapličky. Řadu z nich ale pohřbilo stoupající moře, na jehož dně lze najít i pozůstatky původních městských hradeb.

Kostelů, bazilik a dalších duchovních míst zůstalo ve městě zhruba čtyřicet.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Nejstarším křesťanským kostelem je bazilika sv. Sofie.

Foto: Michael Švarc, Novinky

Nejstarší i největší křesťanskou stavbou je v Nessebaru kostel sv. Sofie, někdy také Hagia Sofia, jehož stáří se datuje do 5. či 6. století. Přestože z trojlodní baziliky mnoho nezbylo, jde o jeden z největších turistických taháků města. V něm lze navštívit také řadu zrekonstruovaných kostelů, kde se dnes nacházejí především muzea. A neodmyslitelnou částí Nessebaru jsou rovněž obchůdky s tradičním zbožím nabízející bulharskou keramiku nebo kosmetiku s růžovým olejem.

Neméně zajímavá místa se nacházejí i přímo u Burgasu. Jde třeba o tři velká sladkovodní jezera, která vybízejí k rekreaci, rybolovu, plachtění nebo pozorování ptactva. Jsou to Burgaské jezero, Mandrensko a Atanasovsko.

Na exkurz historií

Varna je se svými Zlatými Písky další oblíbenou bulharskou destinací. Do třetího největšího města v zemi to není daleko ani z Albeny či Balčiku a dalších přilehlých letovisek.

Trojka jako by byla pro město důležitým symbolem, nachází se v něm totiž třetí největší katedrála v Bulharsku – Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Není sice zdaleka tak starý jako stavby v Nessebaru, přesto k nim částečně odkazuje, protože ho postavili v novobyzantském architektonickém slohu. Základní kámen této velkolepé stavby, jež se řadí mezi hlavní dominanty města, byl položen v roce 1880 a hotovo bylo o šest let později.

Katedrála ve Varně je třetí největší v zemi.

Foto: Profimedia.cz

Fanoušci historie mohou ve Varně navštívit také Archeologické muzeum, které se řadí mezi ta největší v Bulharsku. Expozice představuje sbírky z prehistorického i antického období v regionu, stejně tak i z éry byzantské říše. Nedaleko Zlatých Písků k návštěvě láká středověký klášter Aladzha nacházející se ve skále.

Počítá se s omezeními

Vzhledem ke koronavirové pandemii budou letos dovolené v Bulharsku vypadat trochu jinak než normálně. Speciální opatření by však průběh pobytu neměla nikterak rušit. Počítá se nicméně se zvýšenou hygienou v hotelech a také úpravou oblíbeného all inclusive stravování. To nebude, podobně jako třeba v Řecku, samoobslužné, ale buď na výdej, nebo objednání od stolu. Počítá se také s většími rozestupy na plážích.

Na druhou stranu je docela pravděpodobné, že letoviska nebudou zdaleka tak plná jako v uplynulých letech. Pro turisty to znamená více prostoru a menší tlačenice u památek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků