Hlavní obsah
 

Z Azovstalu evakuovali 260 ukrajinských vojáků

Přes 260 ukrajinských obránců, včetně 53 zraněných, bylo v pondělí evakuováno z oceláren Azovstal v Mariupolu, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany. Už během pondělí o evakuaci informovala ruská strana.

 
Z Azovstalu evakuovali 260 ukrajinských vojáků

„V pondělí bylo dosaženo dohody o evakuaci zraněných ukrajinských vojáků z hutního závodu komplexu Azovstal. Pro tyto účely byl otevřen humanitární koridor,“ informovalo ruské ministerstvo obrany.

Tvrdí, že hodlá přepravit raněné do zdravotnického zařízení ve městě Novoazovsk v Doněcké oblasti. To se nachází pod správou ruských okupačních sil. 53 zraněných bylo převezeno tam, dalších 211 vojáků bylo přepraveno do Olenivky. Podle Reuters odjelo asi 10 autobusů.

Velitel ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko uvedl, že jeho muži splnili svou misi a že chce udržet podřízené naživu, píše server Ukrajinska pravda. Slovo kapitulace ale nepadlo.

"Obránci Mariupolu splnili své rozkazy, navzdory všem obtížím 82 dní na sebe stahovali přesilu nepřítele a umožnili ukrajinské vládě přeskupit síly, vycvičit další personál a získat velké množství zbraní z partnerských zemí," uvedl pluk Azov.

Server gazeta.ru napsal, že jednání o evakuaci raněných byla iniciována několika ukrajinskými vojáky, kteří opustili Azovstal.

V areálu Azovstalu bylo podle ukrajinských zdrojů o víkendu asi 600 raněných, kteří tam přežívali v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla.

Po několikatýdenním obléhání a bombardování je Mariupol v ruských rukou, stovky ukrajinských bojovníků se ale stále ukrývají právě v ocelárnách. Rusové proto nepřestávají v jejich ostřelování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků