Hlavní obsah
Konvoj americké armády se stahuje ze severu Sýrie a míří do Iráku. Foto: Ari Jalal, Reuters

Spojené státy vyslaly na východ Sýrie experty na průzkum ropných polí

Američané vyslali skupinu 15 expertů na největší syrské ropné pole Umar v provincii Deir az-Zaur, které je pod kontrolou kurdské milice YPG. Do oblasti dorazili podle zjištění tureckého listu Hürriyet 13. prosince. List připomíná, že se Donald Trump rozhodl ponechat v Sýrii část amerických vojáků, aby „zabezpečili ropu“.

Konvoj americké armády se stahuje ze severu Sýrie a míří do Iráku. Foto: Ari Jalal, Reuters
Spojené státy vyslaly na východ Sýrie experty na průzkum ropných polí

Spojené státy na místo vyslaly experty z Egypta a Saúdské Arábie, aby zvýšili produkci na poli Umar. Současně mají též vycvičit místní odborníky na kontrolu produktivity těžby v oblasti.

Pole Umar může podle analýzy amerického statistického úřadu pro energii EIA z roku 2011 dávat denně až 100 000 barelů ropy.

Ropné pole není pod kontrolou vlády, oblast ovládá Američany podporovaná kurdská milice YPG, která nesla hlavní tíhu bojů s Islámským státem a osvobodila Rakku.

Syrská vláda kvůli tomu trpí nedostatkem ropy, protože se na základě sankcí nesmí černé zlato do země dovážet.

Turecku zase vadí americká podpora kurdské milice YPG, protože ji Ankara považuje na rozdíl od ostatních zemí za teroristickou odnož separatistické turecké Kurdské strany pracujících. I na summitu NATO si turecký prezident Recep Tayyip Erdogan stěžoval, že s velitelem YPG Mazlúmem Kobáním jednají západní představitelé, i když se zaříkají, že bojují s terorismem. Podpory pro boj s YPG se však Erdogan nedočkal. Zvýšení těžby může zlepšit situaci a ekonomickou nezávislost kurdské samosprávy na východě Sýrie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků