Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters

Odvolání Trumpa? Prezident je nezvladatelný, tvrdí už i republikáni

Americký prezident Donald Trump svou rétorikou podnítil výtržnosti svých příznivců v Kapitolu, jsou přesvědčeni nejen demokratičtí politici, ale také řada amerických komentátorů, politologů i žalobců. Za své chování by proto podle nich měl pykat a ve funkci prezidenta skončit ještě před tím, než jeho mandát 20. ledna oficiálně vyprší.

Americký prezident Donald Trump Foto: Leah Millis, Reuters
Odvolání Trumpa? Prezident je nezvladatelný, tvrdí už i republikáni

"Vše nasvědčuje tomu, že je prezident nezvladatelný a není nejen schopen dostát povinnostem a přísaze, ale ani udržet si kontakt s realitou," řekl republikánský poslanec Adam Kinzinger. On a další republikáni se vyslovili pro aktivaci dodatku 25 ústavy, který řeší situace, kdy není prezident schopen vykonávat svůj mandát.

Šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer vyzval Trumpovu vládu, aby prezidenta zbavila úřadu. Útok na Kapitol byl podle něj projev „vzpoury proti Spojeným státům rozpoutaný prezidentem". „Tento prezident by neměl být v úřadu ani o den déle," sdělil Schumer a vyzval Pence a vládu k aktivaci dodatku 25.

Ozbrojená vzpoura proti Americe

Pro aktivaci dodatku 25 americké ústavy se ve čtvrtek večer SEČ vyslovila také Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

"Včera (ve středu) prezident Spojených států podnítil ozbrojenou vzpouru proti Americe," řekla Pelosiová novinářům v Kapitolu. Výtržníky, kteří do Kapitolu vnikli, označila za teroristy. Podle agentury AP Pelosiová bude usilovat také o odvolání šéfa pořádkových sil Kapitolu.

Republikán Donald Trump už jednou za své prezidentské období čelil ústavní žalobě (angl. impeachment) za zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. V prosinci roku 2019 tento krok schválila Sněmovna reprezentantů, ve které mají převahu demokraté. Senát, v té době vedený republikány, však žalobu v únoru 2020 smetl ze stolu.

Nyní je reálné, že Trump bude impeachmentu čelit - jako vůbec první prezident v americké historii - podruhé.Trojice demokratických poslanců začala během čtvrtka sepisovat první články ústavní žaloby. Stejně jako v prosinci 2019, je hlavním bodem žaloby „zneužití moci“. Informoval o tom na Twitteru kongresman Davide Cicilline.

Trump vyzýval demonstranty, aby vyrazili na Kapitol

Video: Novinky/AP

Impeachment ale není jediný způsob, jak ve Spojených státech zbavit prezidenta moci. Demokraté ze soudního výboru Sněmovny reprezentantů volají po středečních událostech v Kapitolu po využití 4. odstavce 25. dodatku americké ústavy.

Jak to funguje?

Na základě 25. dodatku může pravomoci prezidenta převzít dočasně či nastálo viceprezident (v tomto případě tedy Mike Pence), pokud hlava státu není schopna vykonávat svou funkci – například ze zdravotních důvodů, ať už fyzických nebo psychických.

K naplnění čtvrtého odstavce tohoto dodatku je třeba, aby sám viceprezident a většina z 15 ministrů, tedy nejméně osm z nich, podepsali a odeslali dopis o neschopnosti prezidenta zastávat nadále svůj úřad Sněmovně reprezentantů i Senátu. V tuto chvíli už by viceprezident oficiálně všechny pravomoci převzal.

Viceprezident Mike Pence by se mohl dočasně ujmout prezidentské funkce

Foto: Pool, Reuters

Mezi některými ministry už diskuse o aktivaci 25. dodatku podle televize CNN započala.

Někteří ministři, například ministryně dopravy Elaine Chaová, už kvůli včerejším událostem na Kapitolu rezignovali.

Prezident má každopádně šanci na tento dopis viceprezidenta a ministrů reagovat. Stačí mu odeslat písemnou reakci do obou komor amerického parlamentu se slovy, že je schopen úřad nadále vykonávat. Záležitost pak bude Kongres řešit.

Ve Sněmovně reprezentantů (alespoň 290 poslanců) i Senátu (alespoň 67 senátorů) je potřeba dvoutřetinové většiny, aby návrh ministrů prošel. Pokud by se tak stalo, pokračoval by viceprezident ve vykonávání prezidentské funkce, v opačném případě by pravomoci připadly zpět prezidentovi.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Potyčka Trumpových příznivců v Kapitolu

Video: AP

Pětadvacátý dodatek americké ústavy byl schválen relativně nedávno, teprve v roce 1967, čtyři roky po atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. Jeho původním záměrem bylo předání moci na určitou dobu do rukou viceprezidenta. V průběhu let už byl několikrát uplatněn.

Doživotní zákaz kandidatury

V letech 2002 a 2007 svěřil na několik hodin své pravomoci George W. Bush viceprezidentovi Dicku Cheneyovi, když pod sedativy podstupoval kolonoskopii. Jeho otec na osm hodin přebral pravomoci v roce 1985, když tehdejší šéf Bílého domu Ronald Reagan musel na operaci s rakovinou tlustého střeva.

Až dosud ale nebyl 25. dodatek použit k tomu, aby byl prezident zbaven funkce napořád.

Odvolání současného prezidenta ale není nepravděpodobné ani podle televizní stanice Fox, která je na straně Trumpa. Pro odvolání by údajně zvedlo ruku několik republikánů především v Senátu, nicméně ve Sněmovně reprezentantů by bylo třeba přesvědčit daleko větší množství lidí.

Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Senát zároveň může Trumpovi zakázat kandidovat v příštích volbách, což je po středečním incidentu také na stole. V takovém případě by ale ještě před koncem Trumpova volebního období muselo dojít k jeho druhému impeachmentu.

Pokud by pak Sněmovna reprezentantů i Senát uznali Trumpa vinným, musel by nejen okamžitě opustit Bílý dům, ale Senát může podle 3. odstavce 1. článku ústavy doživotně zakázat Trumpovi jakoukoli další prezidentskou kandidaturu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků