Hlavní obsah
 

Kosmická loď Crew Dragon letí se čtyřmi astronauty k ISS

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v pondělí v 1:27 SEČ odstartovala raketa Falcon. Vynesla do vesmíru kosmickou loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty, kteří by po 27hodinovém letu měli dorazit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

 
Kosmická loď Crew Dragon letí se čtyřmi astronauty k ISS

Velitelem posádky je 51letý Michael Hopkins, spolu s ním se do vesmíru vydali 44letý Victor Glover, 55letá Shannon Walkerová a jejich kolega z japonské kosmické agentury JAXA 55letý Soiči Noguči. Přistání na ISS se plánuje v úterý kolem 5:00 SEČ.

Současná mise je vůbec první plnohodnotnou misí vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností, na níž se NASA podílí, uvedla agentura Reuters. Posádka lodi Crew Dragon, která byla překřtěna na Resilience (Houževnatost), by měla na ISS zůstat pět až šest měsíců. Je to už druhý let Crew Dragonu s posádkou.

První úspěšná testovací výprava na ISS s dvoučlennou posádkou se uskutečnila od 30. května do 2. srpna. Na její palubě tehdy byli dva astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley.

Bylo to poprvé od konce letů raketoplánů v červenci 2011, kdy do vesmíru vynesla americkou posádku americká kosmická loď. Devět let byli Američané závislí na ruských sojuzech. Podle agentury AP zaplatila NASA za jedno místo v lodi startující z Kazachstánu naposledy 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč).

Zatímco Crew Dragon letí nyní k ISS 27 hodin, v říjnu to sojuz zvládl za tři.

Počasí se před startem vylepšilo

Původně byl start plánován na sobotu místního času, kvůli nepříznivému počasí ale Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) start o den odložil.

Po většinu neděle byla předpověď počasí startu rakety nakloněna z 50 procent, méně než hodinu před startem se ale předpověď vylepšila a pravděpodobnost, že počasí bude příznivé, činila 80 procent. Asi dvě hodiny před startem také únik vzduchu způsobil nečekaný pokles tlaku v kabině, technikům se ale podařilo problém vyřešit, napsala agentura Reuters.

Musk musel zůstat doma

Zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, který o den dříve oznámil, že má nejspíše mírný průběh koronaviru, nakonec startu z Kennedyho vesmírného střediska nepřihlížel a zastupovala ho ředitelka společnosti Gwynne Shotwellová.

Zleva Shannon Walkerová, Victor Glover, Michael Hopkins a Soiči Noguči

Foto: Twitter NASA

V pátek Musk oznámil, že si nechal udělat čtyři testy na koronavirus, přičemž dvakrát byl jeho výsledek pozitivní a dvakrát negativní.

Podle pravidel NASA se kdokoliv, kdo má pozitivní test na koronavirus, musí izolovat a představitelé úřadu zdůraznili, že toto opatření se vztahuje na všechny včetně Muska.

Šéf americké vesmírné agentury Jim Bridenstine uvedl, že Musk ani žádný jiný z jeho blízkých spolupracovníků nebyl v kontaktu s žádným ze čtyř astronautů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků