Hlavní obsah

Oproti roku 2016 ztratil Trump zatím pouze Arizonu

Drama amerických voleb pokračuje, zejména proto, že navzdory předpokladům dokázal Donald Trump obhájit vítězství i ve státech, kde průzkumy favorizovaly jeho protivníka. Joe Biden dokázal Trumpovi „sebrat“ jenom Arizonu. V rozhodujících pěti státech, kde se stále počítají hlasy, zvítězili v roce 2016 republikáni. Zda výsledek obhájí, se ukáže v nejbližších hodinách.

Reklama

Oproti roku 2016 ztratil Trump zatím pouze Arizonu

Mapa voleb v roce 2020 se zatím prakticky shoduje s tou z roku 2016. Jedinou výjimkou je Arizona. Zde od roku 1952 vyhrávali téměř vždy jen republikáni, kromě jednoho vítězství Billa Clintona a dvou vítězství Barracka Obamy z let 2008 a 2012.

Arizona byla považována za jeden ze šesti takzvaných swing states, tedy státech, kde není výsledek jistý a případné vítězství tam může znamenat vítězství v celých volbách. Pro Bidena výhra a zisk tamních 11 volitelů znamenala návrat do hry o Bílý dům.

Dalšími swing states jsou Pensylvánie, Georgie, Wisconsin, Florida a Texas. V posledních dvou jmenovaných v roce 2016 vyhrál Trump a své vítězství zopakoval i letos. Tradiční republikánská bašta Texas se vlivem demografických změn pomalu mění a přibývá zde demokratických voličů, k vítězství Bidena to však letos nestačilo.

Florida patří tradičně ke státům, které rozhodují o výsledku prezidentských voleb. V roce 2016 získal tento stát Trump a obhajoba byla pro jeho znovuzvolení klíčová. To se podařilo a Florida i pro tyto volby zůstala červená.

Díky zatím minimální změně oproti roku 2016 se nyní zraky téměř celého světa upínají ke státům takzvaného Rezavého pásu. Státy Pensylvánie, Michigan a Wisconsin rozhodly o vítězství voleb v roce 2016 a rozhodovat budou i letos.

Ke středečnímu poledni se v nich stále sčítají hlasy a rozdíly mezi oběma kandidáty tam činí pouze desítky tisíc hlasů. Stovky tisíc jich ještě zbývá sečíst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků