Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Školský výbor podpořil odklad maturity z matematiky o dva roky

Povinná maturita z matematiky by se mohla o dva roky odložit. Pozměňovací návrh z dílny poslanců Kateřiny Valachové (ČSSD), Karla Raise (ANO) a Ivo Vondráka (ANO) schválil sněmovní školský výbor i přes nesouhlasné stanovisko ministerstva školství.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Školský výbor podpořil odklad maturity z matematiky o dva roky

Podle návrhu, který ještě musí schválit parlament, by se tak povinná maturita z matematiky týkala dnešních prvních ročníků středních škol, kteří budou skládat zkoušku dospělosti na jaře 2023. Ministr školství Robert Plaga (ANO) prosazuje, aby si studenti mohli vybrat, zdali chtějí maturovat z matematiky, nebo z cizího jazyka.

„Odklad navrhujeme z toho důvodu, aby se připravila maturita z matematiky, která skutečně prověří znalosti studenta,“ řekl na výboru Vondrák. Podle poslankyně Valachové způsobil Plagův návrh na středních školách paniku.

„Nerozumím té hysterii, že matematiku neumíme učit a musíme maturitu z ní zrušit,“ řekla. Zástupci ministerstva školství argumentovali, že maturitu z matematiky resort rušit nechce. „Nijak maturitu z matematiky nezpochybňujeme, pouze chceme zachovat stávající stav, že si student může vybrat,“ řekla na výboru náměstkyně ministra školství Dana Prudíková.

„Jsme přesvědčeni, že dvouletý odklad nenaplňuje všechny důvody, pro který byl vládní návrh přijat,“ řekla Právu náměstkyně MŠMT pro legislativu Pavla Katzová.

Návrh na odklad povinné maturity z matematiky sklidil kritiku především z řad pravicové opozice. Velmi jej zkritizoval například místopředseda ODS Martin Baxa, povoláním středoškolský pedagog, který návrh označil za nebezpečný.

„Odložení povinné maturity z matematiky považuju za nejhorší návrh ze všech, které mohly být předloženy. Vůbec nechápu, k čemu to směřuje, co čekáte, že se změní?“ řekl na výboru Baxa, který podporuje vládní předlohu. „Váš návrh je v přímém protikladu s tím, co předkládá ministr, člen vašeho hnutí,“ vmetl poslancům ANO.

S ním souhlasil i poslanec Václav Klaus ml. (Trikolóra). „Odložení je nejhorší cesta. Jako pedagog jsem velmi skeptický k tomu, že se za dva roky udělá nějaká supermoderní zkouška. Je to iluzorní představa, s realitou to nemá nic společného,“ řekl na výboru Klaus, který povinnou maturitu z matematiky podporuje.

Poslanec Petr Gazdík (STAN) kritizoval, že se diskuse o maturitě z matematiky za posledních patnáct let nikam neposunula. „Vysíláme vzkaz učitelům i studentům, že nevíme, z čeho mají maturovat,“ řekl Gazdík, který vyzval politiky ke společnému jednání o podobě státních maturit u kulatého stolu.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků