Hlavní obsah
 

NASA plánuje dlouhodobou misi kolem Pluta

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pověřil Jihozápadní výzkumný institut se sídlem v Texasu, aby prozkoumal možnosti dlouhodobé mise okolo trpasličí planety Pluto. Včetně toho, jaké by byly její finanční náklady, jak informovala agentura Reuters.

 
NASA plánuje dlouhodobou misi kolem Pluta

Podle společné tiskové zprávy obou institucí je cílem vyslat novou nepilotovanou sondu, která by studovala kdysi nejmenší planetu Sluneční soustavy a dva další objekty takzvaného Kuiperova pásu po dobu dvou let.

Kuiperův pás je prstencem zmrzlých objektů nacházejících se za oběžnou dráhou Neptunu, v němž je několik tisíc těles, zejména malých, která zde zůstala z počátku vývoje Sluneční soustavy. Některá mají své vlastní měsíce. Součástí pásu jsou i tři trpasličí planety: Pluto (bývalá devátá planeta; překlasifikovaná z planety v roce 2006), Haumea a Makemake.

Texaský institut bude pro danou misi pracovat na vývoji kosmické lodi s novými limity zatížení. Měla by unést víc než sonda New Horizons a na palubě by rovněž měla mít dokonalejší nástroje. Podrobnosti o tom, jaké konkrétní instrumenty by sonda mohla obsahovat, nicméně zatím nezazněly.

Daný institut měl již dříve na starosti misi, při které sonda New Horizons proletěla kolem Pluta a jeho pěti měsíců a přiblížila se k asteroidu 2014 MU69 – známému spíše jako Ultima Thule – v Kuiperově pásu, což bylo nejvzdálenější do té doby navštívené těleso.

Aparát tehdy také pořídil snímky Pluta s vysokým rozlišením. Stroj letěl rychlostí téměř 50 tisíc kilometrů za hodinu.

Vědci z Jihozápadního výzkumného institutu mají dodat své výsledky a poznatky pro budoucí misi NASA příští rok.

Místa na Plutu, kde byl nalezen vodní led (označena modře).

Foto: NASA

Šéf NASA: A přece je Pluto planeta!

Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno, když mluvil o misi na Měsíc, vzbudil pozornost svým tvrzením „mimo téma”, že Sluneční soustava má stále devět planet, protože nejmenší z nich Pluto není „trpasličí planeta“, nýbrž planeta plnohodnotná.

„Jsem tady jako šéf NASA, abych vám řekl, že věřím, že Pluto je planeta. A budu to říkat i nadále,“ prohlásil.

Plutu status planety odepřela v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie na svém valném shromáždění v Praze poté, co bylo v našem hvězdném systému objeveno více podobně velkých těles, jako jsou třeba Ceres nebo Eris.

S tím se však Bridenstine nechce smířit. Stávající definici planet považuje za „nejasnou“, podle něj musí být založená na „specifických vlastnostech“. Je přesvědčený, že klasifikaci Pluta je nutné znovu zvážit v souvislosti s poznatky získanými při misi New Horizons, v jejímž rámci sonda v roce 2015 poprvé proletěla v blízkosti tohoto vesmírného tělesa.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků