Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

MŠMT vyčíslilo náklady na začleňování ukrajinských školáků. Zatím jednotky milionů

Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady na začleňování ukrajinských uprchlíků do českých škol zatím v jednotkách milionů korun. Přesnější informace bude mít úřad na přelomu června a července.

Ilustrační foto Foto: Novinky
MŠMT vyčíslilo náklady na začleňování ukrajinských školáků. Zatím jednotky milionů

Tiskové oddělení ministerstva to uvedlo na dotaz ČTK. Aktualizovaný přehled o počtech Ukrajinců ve školách úřad neposkytl, slouží podle něj hlavně pro účely Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a krajů. Další strategie a financování integrace běženců bude podle resortu záviset na vývoji konfliktu na Ukrajině.

Peníze dosud podle MŠMT šly na překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách

Žáci z Ukrajiny začali do českých škol přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Podle výsledků průzkumu ministerstva školství chodilo k 7. dubnu do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23 204 do škol základních.

Školky měly ještě kolem 12 900 volných míst a základní školy přibližně 150 500.

130 tisíc dětí do škol od září?

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je nyní v Česku zaregistrovaných asi 130 tisíc ukrajinských dětí, které by měly jít do škol od září. Některé z nich se ale už zase mohly vrátit na Ukrajinu. Kolik jich je v ČR ve skutečnosti, se tedy nyní přesně neví.

Co se týká zápisů do prvních tříd, tak pro ukrajinské uprchlíky se navíc zápisy do 1. tříd ZŠ i do školek uskuteční až od 1. června do 15. července. Jejich počty bude MŠMT taktéž znát až poté.

Celkový přehled o nákladech za uprchlickou vlnu každopádně ministerstvo v tuto chvíli nemá. „Zatím lze náklady vyčíslit na jednotky milionů korun. Informace z rozpisu od krajských úřadů budeme mít až na přelomu června a července,“ sdělila mluvčí školského úřadu Aneta Lednová.

Peníze podle ní dosud šly např. na překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách.

Vláda na konci března schválila na integraci běženců z Ukrajiny do konce srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun.

Na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro ukrajinské žáky pak ministerstvo začátkem dubna vypsalo dotace ve výši 1,4 miliardy korun. Žadatelé se o peníze mohou hlásit do 31. května.

Jaký zájem o dotace na jazykové kurzy a adaptační skupiny ministerstvo registruje, Lednová neupřesnila. „Výzvy nebyly dosud uzavřeny, jde tedy o předčasný dotaz,“ reagovala.

Přesněji se nevyjádřila ani k tomu, jak se ve školách od dubna změnil počet uprchlíků. „V tomto ohledu probíhá kontinuální monitoring, informace ale slouží v tuto chvíli především pro ÚKŠ a kraje,“ vysvětlila.

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne pobývá nyní na území Česka zhruba 200 tisíc uprchlíků. Zemi tak patrně opustilo zhruba 140 tisíc osob, protože dosud vydala přibližně 350 tisíc víz dočasné ochrany.

Přesný přehled o přítomných uprchlících vláda postrádá, jelikož ČR není hraniční zemí schengenského prostoru. Lepší přehled by měly české úřady získat s koncem května, kdy se má spustit celoevropský IT systém.

Novinky se zapojily do projektu Česko si povídá. Chcete se zapojit do diskuse o klíčových tématech, která rozdělují společnost? Odpovězte na následující otázku. Více informací zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků