Hlavní obsah

MŠMT vyčíslilo náklady na začleňování ukrajinských školáků. Zatím jednotky milionů

21. 5. 2022, 13:00 – Praha

Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady na začleňování ukrajinských uprchlíků do českých škol zatím v jednotkách milionů korun. Přesnější informace bude mít úřad na přelomu června a července.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Tiskové oddělení ministerstva to uvedlo na dotaz ČTK. Aktualizovaný přehled o počtech Ukrajinců ve školách úřad neposkytl, slouží podle něj hlavně pro účely Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) a krajů. Další strategie a financování integrace běženců bude podle resortu záviset na vývoji konfliktu na Ukrajině.

Peníze dosud podle MŠMT šly na překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách

Žáci z Ukrajiny začali do českých škol přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Podle výsledků průzkumu ministerstva školství chodilo k 7. dubnu do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23 204 do škol základních.

Do škol a školek nastoupilo přes 26 tisíc dětí z Ukrajiny

Školky měly ještě kolem 12 900 volných míst a základní školy přibližně 150 500.

130 tisíc dětí do škol od září?

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je nyní v Česku zaregistrovaných asi 130 tisíc ukrajinských dětí, které by měly jít do škol od září. Některé z nich se ale už zase mohly vrátit na Ukrajinu. Kolik jich je v ČR ve skutečnosti, se tedy nyní přesně neví.

Co se týká zápisů do prvních tříd, tak pro ukrajinské uprchlíky se navíc zápisy do 1. tříd ZŠ i do školek uskuteční až od 1. června do 15. července. Jejich počty bude MŠMT taktéž znát až poté.

U zápisů do ZŠ bylo v dubnu 142 tisíc dětí, Ukrajinci půjdou později

Celkový přehled o nákladech za uprchlickou vlnu každopádně ministerstvo v tuto chvíli nemá. „Zatím lze náklady vyčíslit na jednotky milionů korun. Informace z rozpisu od krajských úřadů budeme mít až na přelomu června a července,“ sdělila mluvčí školského úřadu Aneta Lednová.

Peníze podle ní dosud šly např. na překlady textů pro jednotné přijímací zkoušky z češtiny do ukrajinštiny a angličtiny či na vzdělávání Ukrajinců v soukromých školách.

Ministerstva školství a práce stanovila podobu kurzů češtiny pro uprchlíky z Ukrajiny

Vláda na konci března schválila na integraci běženců z Ukrajiny do konce srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun.

Na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro ukrajinské žáky pak ministerstvo začátkem dubna vypsalo dotace ve výši 1,4 miliardy korun. Žadatelé se o peníze mohou hlásit do 31. května.

MŠMT doporučuje pro vysvědčení ukrajinských uprchlíků slovní hodnocení

Jaký zájem o dotace na jazykové kurzy a adaptační skupiny ministerstvo registruje, Lednová neupřesnila. „Výzvy nebyly dosud uzavřeny, jde tedy o předčasný dotaz,“ reagovala.

Přesněji se nevyjádřila ani k tomu, jak se ve školách od dubna změnil počet uprchlíků. „V tomto ohledu probíhá kontinuální monitoring, informace ale slouží v tuto chvíli především pro ÚKŠ a kraje,“ vysvětlila.

Sociolog: V pražských základkách mohou od září chybět místa až pro 3000 dětí

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne pobývá nyní na území Česka zhruba 200 tisíc uprchlíků. Zemi tak patrně opustilo zhruba 140 tisíc osob, protože dosud vydala přibližně 350 tisíc víz dočasné ochrany.

Přesný přehled o přítomných uprchlících vláda postrádá, jelikož ČR není hraniční zemí schengenského prostoru. Lepší přehled by měly české úřady získat s koncem května, kdy se má spustit celoevropský IT systém.

Novinky se zapojily do projektu Česko si povídá. Chcete se zapojit do diskuse o klíčových tématech, která rozdělují společnost? Odpovězte na následující otázku. Více informací zde.

Reklama

Související články

Oliva: Ukrajinci češtinu neovlivní

21. 5. 2022, 12:16

Vývoj češtiny v poslední době, ale i úroveň vyjadřování politických špiček v rozhovoru pro Právo popsal český jazykovědec Karel Oliva.

Výběr článků