Hlavní obsah

Slevy na ruskou ropu a další komodity chce využít Indie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Indie zvažuje přijetí nabídky Ruska na nákup ruské ropy a dalších komodit za zvýhodněnou cenu a s platbou v rupiích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva indické úředníky, kteří si nepřáli být jmenováni. Indie uvažuje o nákupech v době tvrdých sankcí západních zemí na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Ropná plošina provozovaná ruskou společností Lukoil.

Článek

Indie dováží až 80 procent ropy, kterou potřebuje. Rusko má na dovozu do Indie obvykle podíl dvě až tři procenta.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy od počátku letošního roku stouply o 40 procent, uvažuje vláda o zvýšení tohoto dovozu, pokud by to pomohlo snížit rostoucí účty země za energie.

„Rusko nabízí ropu a další komodity s velkou slevou. Rádi to přijmeme. Musíme vyřešit některé otázky, jako tanker, pojistné krytí a ropné směsi. Jakmile to vyřešíme, nabídku slevy přijmeme,” řekl jeden z úředníků.

Biden chtěl s Araby jednat o náhradě za ruskou ropu. Odmítli ho

Válka na Ukrajině

Někteří mezinárodní obchodníci se ruské ropě vyhýbají, aby se nezapletli do sankcí. Indický úředník ale uvedl, že sankce nebrání Indii v dovozu paliva.

Nyní se pracuje na vytvoření obchodního mechanismu mezi rupií a rublem, který by se používal k placení za ropu a další zboží. Úředníci však neuvedli, kolik ropy Rusko Indii nabídlo, ani s jakou slevou.

Indie se hlasování v OSN zdržela

Rusko vyzvalo země, které označuje za spřátelené, aby s ním udržovaly obchodní a investiční vazby. Indie s Ruskem dlouhodobě spolupracuje v oblasti obrany a při hlasování v OSN odsuzujícím invazi se zdržela, i když Dillí vyzvalo k ukončení násilí.

Indická vláda také hledá v Rusku a Bělorusku levnější suroviny pro výrobu hnojiv, protože náklady na její dotační program výrazně vzrostly.

PKN Orlen dál kupuje ruskou ropu

Ekonomika

Dotace na hnojiva se v příštím fiskálním roce, který začne v dubnu, zvýší nejméně o 200 miliard až 300 miliard rupií (59,4 miliardy až 89 miliard Kč) ze současných odhadovaných 1,05 bilionu rupií, uvedli úředníci.

Pokud tak bude moci země získat levnější hnojiva z Ruska, podle jednoho z úředníků tuto možnost využije, protože to pomůže zmírnit některé fiskální obavy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám