Hlavní obsah
Tower Bridge – nejznámější londýnský most. Foto: Lucie Poštolková, Právo

Londýn

Perla na řece Temži je směsicí dlouhé britské tradice, obchodnictví, moderních vymožeností a mnoha světových kultur. Všestranné centrum jihovýchodní Anglie je zároveň největší metropolí Evropské unie.

Tower Bridge – nejznámější londýnský most. Foto: Lucie Poštolková, Právo
Londýn

Počátky Londýna sahají až do doby starověkých Římanů, kteří v prvním století položili jeho základy. Jak stoupala sláva a význam celé země, město na řece Temži se stávalo čím dál mohutnější a kosmopolitnější. Díky své dlouhé tradici je dnes plné různorodých etnik a kultur a slouží jako obchodní, politické a kulturní středisko. Obývá jej téměř osm miliónů lidí a je zároveň největším městem celého království.

Díky obrovskému množství světoznámých památek a jiných významných objektů se stal Londýn velmi oblíbeným cílem turistů z celého světa. V historii se zde konaly dvoje letní olympijské hry, pořadatelství připadlo Londýnu i pro rok 2012.

Foto: Luděk Fiala, Novinky

Londýn se dělí na 32 městských obvodů a City of London, historické centrum obchodu a finančnictví, které patří mezi největší obchodní centra na světě. Na rozdíl od ostatních obvodů, jež mají vlastní radu a starostu, spravuje City instituce s historickou tradicí Corporation of London, v jejímž čele zasedá Lord Mayor of London, ekvivalent pražského primátora.

Nejvyšším správním orgánem je Vyšší londýnský úřad (Greater London Authority), ve kterém zasedá 25 zastupitelů a starosta Londýna. Tím je od roku 2016 labourista Sadiq Khan, jenž stal se prvním představitelem etnické minority a prvním muslimem, který město vede.

Buckinghamský palác v Londýně

Foto: Profimedia.cz

Nejstarší metro na světě a odsunutý doubledecker

Symbolem londýnské dopravy byl ještě donedávna dvoupatrový autobus doubledecker. Tyto červené unikáty však od roku 2005 jezdí už jen na dvou linkách jako turistická atrakce nebo vzpomínka na starou tradici.

Významné je však londýnské metro, které je nejstarší podzemní dráhou na světě. První jízda se uskutečnila již v roce 1863. Metro má celkem dvanáct linek, 274 stanic a celá dráha měří více než 400 kilometrů. Denně jej použije na tři milióny lidí. Rozsáhlá je též autobusová doprava. Londýn patří k nejdůležitějším dopravním křižovatkám na světě, tamní letiště Heathrow je nejrušnějším na světě.

Foto: Profimedia.cz

Přední světové finanční středisko 

Po boku Tokia a New Yorku patří Londýn k nejvýznamnějším světovým finančním centrům. Sídlí zde kolem pěti set mezinárodních bank. Více než z jedné pětiny se podílí na celkové britské ekonomice. V roce 2007 byl serverem CNN Money vyhlášen druhým nejdražším městem na světě.

Hlavní město Spojeného království poskytuje také řadu možností pro studenty. Nejvýznamnějším vzdělávacím institutem je Londýnská univerzita. Nachází se zde však i další vysoké školy a nejrůznější vědecké ústavy.

V Londýně převažuje mírné podnebí, které je vlivem oceánu poměrně deštivé jako na celých ostrovech. Zimy bývají mírnější (v průměru 5 °C), v létě teploty jen málokdy překročí třicet stupňů (průměrně 20 °C). Navzdory tradiční představě deštivého Londýna dosahují tamní srážky dvakrát nižších hodnot než v australském Sydney.

Dějiny Londýna

Londýn vznikl z římské osady Londinium, založené roku 43. S rostoucí prosperitou a významem se zvyšoval i počet útoků, zejména ze strany Vikingů. Římané město opustili v pátém století, a tak připadlo původním anglosaským obyvatelům.

Z výstavy v Národní galerii v Londýně

Foto: Archiv, Právo

Rozmach započal za vlády Alfréda Velikého v devátém století a od počátku nového tisíciletí, kdy v roce 1066 usedl na trůn Vilém Dobyvatel, se z Londýna stalo centrum středověkého světa, což ještě umocnil koloniální rozmach Británie ve druhé polovině tisíciletí.

Nejtragičtějším obdobím metropole bylo sedmnácté století. Tehdy Londýn nejprve schvátila morová epidemie a posléze v roce 1666 rozsáhlý požár, jenž zničil převážnou část města. Po požáru však nastala obrovská vlna stavitelství, která značně ovlivnila dnešní vzhled Londýna.

Během průmyslové revoluce v 18. a 19. století došlo k další vlně rozmachu, při které se nejen změnila tvář města, ale také se rozrostlo o desetitisíce nových obyvatel. Až do počátku 20. století byl Londýn největším městem na světě. Během druhé světové války byl zpustošen bombardováním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků