Hlavní obsah
Závod společnosti Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy, kde se vyrábí klíčová složka vakcíny proti nemoci covid-19 Foto: Novavax, ČTK

U Jevan se bude vyrábět ročně miliarda složek pro novou vakcínu proti covidu

Závod v osadě Bohumil u Jevan, ve kterém se začne vyrábět klíčová složka vakcíny proti covidu-19, má za sebou dlouhou historii. V areálu, který kdysi patřil státu, se měla v 90. letech vyrábět krevní plazma, posléze se v ní vyvíjela vakcína proti chřipce i proti dětské obrně. A nyní bude opět hrát roli ve vývoji důležité vakcíny proti covidu, na kterou i Češi netrpělivě čekají v celosvětové „frontě“.

Závod společnosti Praha Vaccines v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy nedaleko Prahy, kde se vyrábí klíčová složka vakcíny proti nemoci covid-19 Foto: Novavax, ČTK
U Jevan se bude vyrábět ročně miliarda složek pro novou vakcínu proti covidu

Americká společnost Novavax koupila firmu Praha Vaccines, která areál vlastní, od indické firmy před několika měsíci.

„Museli jsme najít lokalitu s velkou kapacitou ohledně bioreaktoru, kterou budeme schopni okamžitě využít. Jediná taková rychlá lokalita je v České republice poblíž Prahy,“ řekl v ČT ředitel Novavaxu Stanley Erck.

„Nalezli jsme místo, které vzniklo před patnácti lety, konkrétně k výrobě vakcín proti pandemii v případě chřipky,“ dále uvedl Erck.

„Poté byl závod prodán, došlo k jeho přestavbě a my jsme se dostali do posledního roku té přestavby, načasování bylo skvělé,“ dodal Erck.

Už v 90. letech zamýšlela státní firma Sevac (zkratka slov séra a vakcíny) v objektu bývalého Ústavu sér a očkovacích látek postavit továrnu na výrobu krevní plazmy. Výstavba se ale mnoho let protahovala, stát v ní utopil tři čtvrtě miliardy korun a nakonec se tehdejší vláda Miloše Zemana v roce 2000 rozhodla státní podíl ve společnosti Sevac, který činil téměř osmdesát procent, prodat.

O rok později areál v Bohumili zprovoznila americká společnost Baxter, vyráběla tam vakcínu proti chřipce. V roce 2017 jej koupila indická společnost Serum Institute, která vyvíjela léky proti dětské obrně. „Velikost závodu je unikátní a my budeme disponovat kapacitou vyrábět miliardu vakcín a nikdo jiný to nezvládne,“ pochvaloval si Erck.

Češi by podle něj mohli získat vakcínu přednostně. „Určitě jste ve frontě hodně vepředu a Česko jako důležité místo pro výrobu získá přednost,“ sdělil v HN. Kolik vakcíny vyrobí, předvídat nechtěl. „Budeme vyrábět hodně vakcíny, samozřejmě ne od prvního dne, ale přes několik prvních měsíců navýšíme produkci,“ řekl Erck. Firma má zde vyrábět miliardu dávek jedné z klíčových složek vakcíny.

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro zdravotnický výzkum Roman Prymula připomněl, že vakcín proti covidu pro Česko by měl být dostatek.

„Jednali jsme o nákupu vakcíny od společnosti Astra-Zeneca pro 3,6 milionu osob s tím, že probíhají další diskuse. Dá se říct, že bude dostatek vakcín i pro jiné než ohrožené skupiny. Toto je limitní doba, během které musíme vydržet s opatřeními,“ řekl Prymula.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků