Hlavní obsah
Prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Trump podpořil demonstranty proti koronavirovým opatřením

Americký prezident Donald Trump podpořil demonstrace proti přísným karanténním opatřením, která byla v některých amerických státech zavedena kvůli zamezení šíření nového koronaviru. Ve svých pátečních tweetech vyzval k „osvobození“ Minnesoty, Michganu či Virginie, napsala britská BBC.

Prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru Foto: Alex Brandon, ČTK/AP
Trump podpořil demonstranty proti koronavirovým opatřením

Demonstranti opatření kritizují kvůli ekonomickým dopadům, zdravotničtí představitelé ale varují, že zmírnění karantény by mohlo přispět k dalšímu šíření nákazy.

Spojené státy mají ze všech zemí světa nejvyšší počet lidí, u nichž byla zjištěna přítomnost koronaviru v těle, a také největší počet obětí nemoci covid-19, již virus způsobuje. Zaznamenáno bylo v USA více než 680 000 infikovaných a přes 34 000 úmrtí.

Demonstrace požadující ukončení zákazu vycházení se uskutečnily například v Michiganu, Ohiu, Severní Karolíně, Minnesotě, Utahu, Virginii či Kentucky. Republikánský šéf Bílého domu ve svém příspěvku na Twitteru zmínil státy, v jejichž čele stojí demokraté.

Protestní akce byly v různých státech různě velké, někde se jich zúčastnilo pár desítek lidí, jinde, jako třeba v Michiganu, tisíce. Někteří účastníci tamní demonstrace si s sebou přinesli střelné zbraně.

Trump svou očividnou podporu protestujícím vyjádřil den poté, co představil plán na obnovu americké ekonomiky a uvolňování restrikcí. K plánu uvedl, že otevírání americké ekonomiky se má dít po etapách, "stát po státu" a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. "Neotvíráme vše najednou, ale jde o ostražitý krok za krokem," poznamenal ve čtvrtek Trump s tím, že guvernéři jednotlivých států, jejichž situace se často velice liší, mají sami rozhodnout, kdy odvolají vyhlášená omezení.

Guvernér Minnesoty Tim Walz prohlásil, že po Trumpových pátečních vyjádřeních na Twitteru telefonoval do Bílého domu, aby se zeptal "co si myslí, že jsme mohli udělat jinak". "Prezident představil třífázový plán, který přesně odráží, co se snažíme dělat," řekl Walz novinářům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků