Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo

Studenti programu Erasmus se mohou vrátit do svých zemí

Stovky zahraničních studentů programu Erasmus budou moci z Česka vycestovat navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla tuzemská vláda i další země. České studenty, kteří jsou v zahraničí v rámci programu, osloví ambasády. Jsme připraveni přivézt je zpět, sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo počátkem března přes Erasmus 150 studentů z ČR.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Jan Handrejch, Právo
Studenti programu Erasmus se mohou vrátit do svých zemí

Petříček uvedl, že zastupitelské úřady v jednotlivých zemích dostanou seznamy studentů. Budou je kontaktovat a ověřovat, jestli se mají jak dostat zpět do Česka.

„Jsme připraveni je přivézt zpět do České republiky,” řekl Petříček. Od ministerstva školství během pátku diplomacie získá patřičné seznamy.

Vláda už dříve rozhodla, že až do odvolání se nebudou konat žádné zahraniční studijní výjezdy, jako je Erasmus. Do programu jsou zapojeny tisíce studentů.

Čeští studenti nejčastěji jezdí do Německa a Španělska

Z údajů Evropské komise z roku 2019 plyne, že v Česku se do programu ve školním roce 2016/2017 zapojilo 7891 studentů a stážistů, včetně 89 z jiných zemí. Nejčastěji z českých škol vyjížděli do Německa, Španělska a Francie.

Naopak do ČR v rámci výměnných pobytů přijelo 7649 vysokoškolských studentů, 2448 stážistů a 437 studentů z partnerských zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii. V roce 2017 dosáhly v ČR granty v rámci programu bezmála 35 milionů eur (skoro 900 milionů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků