Hlavní obsah
Respirátor třídy FFP1 Foto: Archiv, Právo

Stát poslal sociálním službám respirátory nejnižší třídy, před koronavirem neochrání

Pracovníkům v sociálních službách začala v noci armáda distribuovat 80 000 respirátorů. Jedná se však o respirátory nejnižší třídy FFP1, které jsou proti virům neúčinné. O jejich distribuci informoval předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Respirátor třídy FFP1 Foto: Archiv, Právo
Stát poslal sociálním službám respirátory nejnižší třídy, před koronavirem neochrání

„Armáda během noci rozvezla ze skladu Správy státních hmotných rezerv 80 000 kusů respirátorů třídy FFP1, které zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Respirátory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz bude podle pokynů ministerstva práce a sociálních věcí,” oznámil Švagr.

Armáda už dříve rozvezla desítky tisíc respirátorů do nemocnic a záchranným službám a Babiš v neděli uvedl, že v sobotu stát uvolnil ze SSHR dalších 10 000 respirátorů. Některé kraje o víkendu uváděly, že žádaly o desítky tisíc respirátorů, ale dostaly jich zatím od státu pouze stovky nebo tisíce.

Respirátory třídy FFP1 slouží jako ochrana proti netoxickým a nefibrogenním prachům a používají se například ve stavebnictví či potravinářství. Proti virům je účinná třída respirátorů FFP3. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že v pondělí bude k dispozici 52 000 respirátorů tříd FFP2 a FFP3.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po nedělním jednání vlády řekl, že v nejbližších dnech budou k dispozici další stovky tisíc respirátorů. V pondělí ráno Radiožurnálu řekl, že do konce tohoto týdne má stát zajištěno zhruba 1,7 milionu respirátorů.

Česko má k pondělku 298 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od nedělní půlnoci přibylo pět nemocných, v neděli ráno bylo nakažených 214. U téměř poloviny případů hygienici neznají místo nákazy, třetina se nakazila v zahraničí, pětina v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků