Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP

Reakce států na koronavirus se musí vyšetřit, schválila jednohlasně WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý jednohlasně schválila rezoluci, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii nemoci covid-19. Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína. Právě Čínu přitom představitelé některých zemí včetně prezidenta USA Donalda Trumpa obviňovali, že pandemii včas nezastavila, ačkoliv mohla.

Ilustrační foto Foto: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP
Reakce států na koronavirus se musí vyšetřit, schválila jednohlasně WHO

Schválený text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO včetně Austrálie, Číny, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. Text žádá "nestranné, nezávislé a kompletní" vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

Cílem přitom podle rezoluce je "zlepšit schopnost mezinárodního společenství v prevenci pandemií a přípravě a reakce na ně".

Rozdílné byly v uplynulých týdnech názory na to, kdy by mělo vyšetřování začít. Zatímco Spojené státy a některé další země tlačily na okamžité vyšetřování, Čína trvala na tom, že je třeba nejprve dostat šíření koronaviru SARS-CoV-2 pod kontrolu.

Vyšetřování ma začít co nejdřív

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí slíbil, že vyšetřování nařídí "v nejbližším vhodném okamžiku". Text, který v úterý Světové zdravotnické shromáždění schválilo, hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít "co možná nejdříve".

Rezoluce žádá také spravedlivý přístup k případné vakcíně. Reaguje tím na obavy chudších zemí, že se k očkování nejprve dostanou ty bohaté. Už nyní chudé státy kritizují ty bohatší kvůli tomu, že na světových trzích skupují léky, u nichž je naděje, že by mohly proti covidu-19 zabírat. V nynější rezoluci se hovoří o "celosvětovém, brzkém a spravedlivém přístupu" k vakcíně a lékům.

USA v prohlášení, které vydaly krátce po přijetí rezoluce, uvedly, že by mělo avizované vyšetřování přinést "kompletní a transparentní porozumění zdroji viru, sledu událostí a procesu rozhodování o reakci WHO".

Americká zadní vrátka

Navzdory tomu, že na shromáždění námitky nevznesly, se USA v prohlášení distancovaly od zmínky o intelektuálním vlastnictví a jeho možném omezení na základě dohody TRIPS. Ta umožňuje, aby úřady v případě nouzového stavu bez svolení držitele patentu povolily třetí straně licenční výrobu, v tomto případě léků či vakcíny. Tato pasáž ale podle USA "vysílá špatné poselství inovátorům, kteří budou zásadní pro řešení, která potřebuje celý svět".

Světové zdravotnické shromáždění se letos konalo kvůli pandemii jen dva dny, začalo v pondělí a zástupci jednotlivých členských zemí se jej účastnili prostřednictvím videokonference.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků