Hlavní obsah
Krematorium v Ostravě Foto: Profimedia.cz

Ostravské krematorium nestíhá. Hejtman chce přerozdělení nebožtíků

Krematorium Ostrava podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) opět nestíhá zpopelnit všechny zemřelé. Je totiž jediné v celém Moravskoslezském kraji, který je velmi lidnatý, a epidemie koronaviru se zde šíří velmi rychle a agresivně, proto i přibývá úmrtí na covid-19. Moravskoslezský kraj bude proto žádat ústřední krizový štáb o koordinování.

Krematorium v Ostravě Foto: Profimedia.cz
Ostravské krematorium nestíhá. Hejtman chce přerozdělení nebožtíků

„Řešili jsme to dnes na krajském krizovém štábu a ostravský primátor nás na tento problém upozornil. Že je potřeba to řešit, že krematorium není schopno zpopelnit všechny zemřelé. Budeme proto na ústředním krizovém štábu tuto otázku řešit, aby došlo k přerozdělení zemřelých, aby došlo k nějaké koordinaci,“ řekl Právu Vondrák.

Dodal, že na tento problém sám upozornil proto, že už je naštvaný z toho, jak lidé neustále současnou situace zlehčují. „Vidím ty reakce na svém facebookovém a twitterovém profilu. Spousta lidí si neuvědomuje, jak velkému nebezpečí čelíme,“ podotkl Vondrák.

Ostravské krematorium už v listopadu muselo navýšit kapacitu skladování zesnulých a vybudovalo nové skladovací místo. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, tehdy ji navýšilo na dvojnásobek. Zařízení je schopno denně, včetně sobot a nedělí, zpopelnit asi 60 zesnulých.

Také ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že ústřední krizový štáb by měl zvážit, jestli i jiná krematoria jsou tak vytížená, například jedou nepřetržitě jako od podzimu ostravské krematorium. "A to už místo jednoho máme dva externí mrazicí návěsy, abychom to nějak zvládli," řekl Macura serveru iDnes.cz.

Podle údajů takzvané chytré karantény dosud zemřelo 1495 obyvatel kraje, u nichž se potvrdila nákaza nemocí covid-19. Statistika chytré karantény ale eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Lidé z regionu, kteří žijí jinde, jsou tak v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků