Hlavní obsah
O ukončení testování informoval mj. ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch. Foto: Petr Marek, Právo

Na Olomoucku skončilo testování kolektivní imunity, zapojilo se 9600 lidí

Na Olomoucku v pátek večer skončila testovací studie kolektivní imunity na covid-19. Na odběrových místech v Olomouci, Litovli a v Uničově bylo od minulého pátku otestováno celkem 9559 dobrovolníků. Původní kapacita byla 6500 zájemců, kraji se však kvůli enormnímu zájmu lidí i rychlosti vyšetření podařilo nakonec kapacitu navýšit.

O ukončení testování informoval mj. ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch. Foto: Petr Marek, Právo
Na Olomoucku skončilo testování kolektivní imunity, zapojilo se 9600 lidí

Dobrovolníci tam jako jediní v ČR prošli nejen rychlotesty, ale byla jim odebírána i žilní krev, která poslouží vědcům pro další, důkladnější vědecký rozbor. Novinářům to řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého Marián Hajdúch.

Přibližně 60 procent dobrovolníků, tedy 5735 bylo podle něj z Olomouce, z Litovle a Uničova, oblasti, která byla čtrnáct dnů zcela uzavřena, 3824. Předběžné výsledky studie odborníci zveřejní ve středu v Praze. „Zpracování celého objemu dat ale bude trvat mnohem déle,“ upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.

Olomoucký kraj jako jediný kvůli předpokládanému enormnímu zájmu dobrovolníků spustil ještě před samotnou studií rezervační systém. Dvě hodiny po spuštění registrace bylo obsazeno všech 4000 míst v Olomouci, ještě téhož dne se zaplnila i místa pro Litovel a Uničov, kde se původně počítalo s celkovou kapacitou 2500 míst. „Obávali jsme se, že o studii nebude zájem, ale opak byl pravdou,“ kvitoval Hajdúch.

Zdůraznil, že testy z Litovle a Uničova budou mít pro studii klíčový význam. „Rozdíly oproti těm odjinud jsou, byť zatím nevíme, jak velké. Určitě ale přispějí k zjištění maximálního potencionálu o epidemii, protože na pomyslné čáře se tam dostala nejdál. Data, která získáme, budou použita nejen pro diagnostiku, ale i pro monitorování účinnosti některých vakcín, k zjištění, jaká je tvorba protilátek u nenakažených jedinců,“ dodal Dušek.

Stejně jako nedávno v Praze také zopakoval, že studie nebude představovat žádný bod zlomu při debatě o budoucím rozvolňování opatření. „To bude řízeno hlavně epidemiologickou situací a denním monitoringem rizikových změn,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků