Hlavní obsah
 

Na lidech se testuje další vakcína proti covid-19

Americká společnost Inovio Pharmaceuticals zahájila v pondělí testy své vakcíny na lidech. Jde o první fázi zkoušek na 40 jedincích, kdy se zjišťuje, zda nemá látka vedlejší účinky. Předběžné závěry z testů se čekají v létě.

 
Na lidech se testuje další vakcína proti covid-19

Viceprezidentka firmy Inovio Kate Brodericková, která má na starosti výzkum, uvedla, že pro celý tým je ohromným úspěchem, že se vakcína INO-4800 dostala do této fáze testů za pouhé tři měsíce od zahájení vývoje „Pro nás jako pro tým je to velký úspěch. A ráda bych na to myslela jako na ohromný výsledek pro celou lidskou společnost, protože je to další krok k řešení stávající globální epidemie covid-19.“

Jde o první část testů na lidech, u které se zjišťuje, jestli nemá vakcína vedlejší účinky, a jak ji lidé snášejí, Brodericková uvedla, že Inovio už dříve testovalo vakcíny na proti původci koronavirové infekce MERS, proti lidskému papillomaviru a viru Zika i proti horečce Lassa, jichž se účastnilo na dva tisíce lidí a vše proběhlo bez problémů. Žádná z těchto vakcín ale nebyla schválena pro použití.

Více než případné vedlejší účinky ji ale zajímá, jakou imunitní reakci vyvolá vakcína podávaná ve dvou dávkách s odstupem čtyř týdnů. „Budeme testovat jejich krev na různé protilátky a T-lymfocity (což jsou specifické bílé krvinky potírající viry a aktivizující imunitní systém - pozn. red.) o nichž jsme přesvědčeni, že budou klíčové pro schopnost těla se bránit viru.“

Příprava vakcíny firmy Inovio Pharmaceuticals pro testy

Foto: ČTK/AP

Jejich krev se bude testovat nejen po podání každé dávky, ale také po roce. Brodericková však však chce, aby další odběry kvůli vysokému počtu obětí covid-19 proběhly už po pár měsících, aby se mohlo požádat o vstup do druhé fáze testování na lidech, kdy už se podává vakcína klidem, kteří se mohou dostat do styku s covid-19.

INO-4800 je syntetická vakcína využívající RNA viru, kterou rozluštili začátkem roku čínští a australští vědci. Protilátky by po podání jako u jiných vakcín produkovalo tělo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků