Hlavní obsah
Profesor Alberto Zangrillo Foto: Profimedia.cz

Koronavirus ztrácí sílu a je méně smrtící, tvrdí italští lékaři

Nový typ koronaviru ztrácí na síle a je čím dál tím méně smrtící. V rozhovoru pro televizi Rai to řekl profesor Alberto Zangrillo, šéf jednotky intenzivní péče v nemocnici San Raffaele v Milánu. K jeho názoru se připojil Matteo Bassetti, který je šéfem kliniky pro infekční nemoci v janovské nemocnici San Martino.

Profesor Alberto Zangrillo Foto: Profimedia.cz
Koronavirus ztrácí sílu a je méně smrtící, tvrdí italští lékaři

„Z klinického hlediska koronavirus už neexistuje,“ prohlásil Zangrillo. Upozorňuje na to, že výtěry provedené v posledních deseti dnech ukázaly, že množství volného viru v krvi je zcela nepatrné ve srovnání se vzorky z doby před jedním či dvěma měsíci. „To potvrzují i další odborníci, jako například profesoři Clementi či Silvestri,“ řekl.

Pro druhou vlnu nejsou důkazy

„Musíme se znovu stát normální zemí,“ tvrdí a pokračuje: „Někdo musí převzít zodpovědnost za terorizování země. Naše jednotky intenzivní péče jsou prázdné.“ Upozorňoval na skutečnost, že někteří experti děsí varováním před druhou vlnou epidemie.

Pro další vlnu nákazy přitom podle Zangrilla nejsou důkazy. „Tři měsíce nám předkládají řadu čísel, která mají nulovou hodnotu a nejsou žádnými důkazy,“ řekl. Viry MERS a SARS, dvě předchozí nákazy, jsou podle jeho slov „navždy pryč“. A to čeká i koronavirus.

Státní tajemnice ministerstva zdravotnictví Sandra Zampaová je vůči tvrzení profesora zdrženlivá. Tvrzení o zmizení viru podle jejích slov zatím nebylo podloženo vědeckými důkazy. „Vyzvala bych ty, kteří jsou si tím jistí, aby Italy nemátli,“ uvedla. „Místo toho bychom měli nabádat Italy k zachovávání maximální obezřetnosti,“ dodala.

Itálie je z hlediska počtu úmrtí nakažených koronavirem na třetím místě za Spojenými státy a Velkou Británií. Denní počty úmrtí i nových případů nákazy se tento měsíc postupně snižovaly. Vláda nicméně stále nabádá k opatrnosti a upozorňuje, že na oznámení vítězství nad koronavirem je příliš brzy.

Anketa
Věříte, že na podzim přijde další vlna onemocnění koronavirem?
Ano
40.2 %
Ne
59.8 %
Celkem hlasovalo 7412 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků