Hlavní obsah
Armádní medici pomáhají středočeským hygienikům kontaktovat lidi, kteří se setkali s nemocným s covidem-19 Foto: Radek Plavecký, Právo

Drhnoucí chytrou karanténu by mohli převzít vojáci. Jsme připraveni, vzkazují

Armáda je připravena převzít projekt chytré karantény, uvedl v neděli mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že projednat tuto změnu by měl kabinet v pondělí. Teto krok naznačil v neděli i premiér Andrej Babiš (ANO).

Armádní medici pomáhají středočeským hygienikům kontaktovat lidi, kteří se setkali s nemocným s covidem-19 Foto: Radek Plavecký, Právo
Drhnoucí chytrou karanténu by mohli převzít vojáci. Jsme připraveni, vzkazují

„Chytrá karanténa funguje, je co zlepšovat samozřejmě. My budeme dneska diskutovat s armádou o tom večer. Armáda funguje perfektně a je otázka, jestli by znovu oni neměli to celé řídit," uvedl předseda vlády v neděli ve svém facebookovém pořadu Čau lidi.

Podle něj se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musí přejít na modernější metody fungování. Problémy byly podle premiéra v Moravskoslezském kraji, kde jsou jedny z aktuálních ohnisek epidemie.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek pro ČTK uvedl, že informace o nedělním jednání nemá a že vláda by měla záležitost projednat v pondělí. Armáda je na podle něj na tento krok připravena.

Projekt chytré karantény převzalo ministerstvo zdravotnictví 25. května. Do té doby chytrou karanténu vedl devadesátičlenný centrální řídící tým zřízený pod armádou jako poradní orgán vlády, který vedl bývalý ministrův náměstek Roman Prymula.

Drhnoucí projekt v neděli zkritizoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). I on nadnesl, že by se ho mohla znovu ujmout armáda.

Nedostatky v projektu dříve připustil i vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, který ho má na starosti.

„Systém funguje, ale stále se na tom pracuje. Dvacet let to vznikalo samostatně a nesystémově, teď se to během pár měsíců snažíme sjednotit. Nejde to tryskem. Lidi za pochodu, chudáci na hygienách za pochodu adaptují ty nové systémy a vychytávají vlastně ty chyby,” uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků