Hlavní obsah
 

Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně

Tým zaměstnanců a studentů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického (FEKT VUT) v Brně vyvinul během několika dní novou polomasku BUT–H1, která má pomoci chránit nejen před onemocněním Covid-19 způsobeným novým koronavirem. Podle univerzity lze vytisknout na běžné domácí 3D tiskárně s technologií FDM (modelování z termoplastu) a bez použití speciálních materiálů.

 
Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně

„Chtěli jsme vymyslet alternativu k dostupným provizorním ochranným prostředkům. Většina nabízených podkladů k 3D tištěným maskám buď vyžaduje speciální stroje i materiál, nebo není naopak dostatečně účinná,“ vysvětlil hlavní výhody masky jeden z autorů Václav Kaczmarczyk z Ústavu automatizace a měřicí techniky FEKT VUT.

Ochranná rukavice přes masku

Podle slov autora polomasky je běžně používaný materiál 3D tisku poměrně porézní a není možné zaručit, že by člověk nenasával vzduch právě přes něj.

„Proto jsme přišli s jednoduchým vylepšením, a to přetáhnout přes vytištěnou masku jednorázovou latexovou nebo nitrilovou rukavici. Ta masku utěsní a lépe díky ní sedí na obličeji. Zároveň je z atestovaného materiálu, takže je zaručena její zdravotní nezávadnost,” dodal.

Vlevo přední a zadní pohled na kompletní polomasku, vpravo vybavení potřebné pro výrobu

Foto: FEKT VUT

Maska se tedy dobře se přizpůsobí tvaru obličeje, jinými slovy na obličeji dobře těsní. Do styku s pokožkou obličeje se dostává jen materiál jednorázové rukavice, který je podle VUT snadno dezinfikovatelný a v případě potřeby i rychle a levně vyměnitelný.

Fotografie kompletní polomasky

Foto: FEKT VUT

Nikoli masová výroba, ale funkční alternativa

Tým z VUT nemá ambice vyrábět masky ve velkém množství, chce ale poskytnout funkční alternativu pro širokou veřejnost. Tato maska je tím pádem určena pro neprofesionální použití jako náhrada netěsnících roušek a nedostupných respirátorů. Polomaska neobsahuje výdechový ventilek.

„U běžné látkové roušky, když máte brýle, tak se vám okamžitě zamlží. To je znamení, že vzduch nasáváte a vydechujete jinudy, než by bylo potřeba. Pokud bude mít někdo doma 3D tiskárnu, vytiskne si naši masku, utěsní rukavicí a podle návodu vystřihne filtr z dostupných materiálů, ochrana by měla být vyšší. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž," poznamenal Kaczmarczyk.

Jako improvizovaný filtr lze využít materiály používané na výrobu roušek, filtrační médium z kabinových filtrů osobních či nákladních automobilů nebo z domácích čističek vzduchu. Během používání se na filtračním médiu hromadí vlhkost a podobně jako u roušek či respirátorů bez ventilu zde vzniká prostředí, ve kterém by se mohly množit bakterie. Filtr je nutné po použití vysušit a dezinfikovat, případně vyměnit za nový.

Polomaska BUT–H1 je konstrukčně jednoduchá a skládá se z těchto částí:
tělo masky (výroba 3D tiskem)
držák filtru (výroba 3D tiskem)
návlek z jednorázové pružné rukavice (latex či nitril)
materiál improvizovaného filtru (například kabinový filtr automobilu, HEPA filtr vysavače, filtry pro čističky vzduchu apod.)
popruhy pro přichycení masky na hlavě
kuchyňské gumičky

V nejbližších dnech chce brněnský tým doplnit další velikosti masek tak, aby si mohl vybrat každý. Pracují též na návrhu masky pro děti. Kompletní návod na výrobu masky zveřejnila škola i na svém na webu.

3D vizualizace masky: přehled dílů

Foto: FEKT VUT

Pro samotnou výrobu masky je potřeba toto vybavení:

  • 3D tiskárna schopná vytisknout výrobek o rozměrech 13 x 13 x 7 cm – většina běžných 3D tiskáren vyhoví
  • Tiskové médium (filament) – nároky na materiál jsou minimální a lze použít PLA, PET, PET-G, ABS, CPE nebo jiný běžný materiál
  • 1 jednorázová rukavice z pružného materiálu, ideálně velikost L. Použít lze i jiné velikosti. Je možno použít jednorázové latexové rukavice, případně pevnější nitrilové rukavice (osoby s alergií na latex musí použít rukavici nitrilovou). V případě nedostupnosti rukavic lze využít i prezervativ
  • Improvizovaný filtrační materiál – s uživatelem zvoleného materiálu je vystřižen čtverec o rozměrech cca 7 x 7 cm
  • Provázky, guma, nebo jiný materiál na popruhy
  • Dvě gumičky (lze vyrobit např. z duše jízdního kola)
  • Nůžky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků