Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Nejprudší propad od roku 2013, globální dodávky PC výrazně klesly

Celosvětové dodávky osobních počítačů se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížily o 12,3 procenta na 51,6 milionu přístrojů. Zaznamenaly tak nejprudší pokles od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Nejprudší propad od roku 2013, globální dodávky PC výrazně klesly

"Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pokles dodávek osobních počítačů bylo vypuknutí pandemie koronaviru," uvedla podle tiskové zprávy analytička Mikako Kitagawaová ze společnosti Gartner. Šíření koronaviru podle ní mělo negativní dopad na nabídku i poptávku.

Kitagawaová upozornila, že po karanténních opatřeních v Číně poklesla výroba osobních počítačů, což vedlo k problémům s dodávkami. Zavádění karanténních opatření v dalších zemích následně vyvolalo náhlou poptávku po počítačích pro práci a studium na dálku, se kterou však výrobci nedokázali držet krok.

Čtvrtletní údaje o dodávkách podle Kitagawaové ilustrují ekonomickou nejistotu a související omezování výdajů na osobní počítače. Analytička předpokládá, že podniky i spotřebitelé se nyní budou snažit prodlužovat životní cykly svých osobních počítačů, aby ušetřili peníze.

V Evropě, na Blízkém východě a v Africe se v prvním čtvrtletí dodávky osobních počítačů podle společnosti Gartner meziročně snížily o sedm procent na 16,8 milionu a pravděpodobně budou v poklesu pokračovat i ve zbytku letošního roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků