Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Schillerová připustila schodek až 500 miliard

Letošní schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout až 500 miliard korun. Na dotaz České televize (ČT) to připustila Alena Schillerová (za ANO). Zároveň odmítla, že by se kvůli aktuální krizi měly zvyšovat daně.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Schillerová připustila schodek až 500 miliard

Schillerová byla ve Sněmovně kvůli letošnímu rozpočtu už dvakrát. Původně jí poslanci schválili hospodaření se schodkem 40 miliard. Následně Sněmovna schválila zvýšení schodku na 300 miliard korun v souvislosti s ekonomickými dopady globální pandemie nemoci covid-19.

„Nemohu vyloučit, že do Sněmovny ještě jednou půjdu. Ten účet je otevřený, ale může se stát, že tomuto číslu přiblížíme,“ uvedla ministryně na dotaz ČT, zda by mohl schodek letošního rozpočtu dosáhnout výše 500 miliard korun.

O tom, že by schodek mohl být nakonec kolem 500 miliard, mluvil už dříve třeba bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Schillerová v ČT ale odmítla, že by se kvůli krizi měly zvyšovat daně. „To se stalo před deseti lety. Jednak se zaškrtila spotřeba tím, že se snižovaly platy a důchody, jednak se zvyšovaly daně. To je to nejhorší, co bychom teď podnikatelům mohli udělat,” nechala se slyšet. „V žádném případě,” dodala.

Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun z dubnových 93,8 miliardy. Jedná se o vůbec nejvyšší květnový schodek od vzniku České republiky. V loňském roce činil deficit za prvních pět měsíců 50,9 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků