Hlavní obsah

Vláda zvažuje, že otevře papírnictví

Vláda by příští týden mohla otevřít například papírnictví, zvažuje totiž upravit seznam nezbytného zboží, které v rámci současných restrikcí mohou nabízet obchody. Ve středu to po návštěvě brněnského očkovacího centra řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda tak asi podlehne tlaku veřejnosti, školáci psací potřeby potřebují.

Vláda zvažuje, že otevře papírnictví

„V rámci úpravy PES, kterou plánujeme příští týden, bude upraven i seznam nezbytných věcí. Budou tam zahrnuty pravděpodobně například papírnické výrobky. Je to potřeba kvůli dětem do škol,” prohlásil Blatný s tím, že je nutné seznam upravovat i podle ročního období.

Upozornil ale na to, že chce ponechat i nadále v platnosti současné nařízení, které zakazuje velkým obchodům a řetězcům prodávat zboží, které prodávají malé specializované obchody, které jsou v důsledku restrikcí uzavřeny.

Úprava pravidel, jak to nastínil Blatný, by tedy znamenala, že by se nově mohla otevřít i papírnictví, případně i další vybrané prodejny, bez ohledu na jejich velikost. „Bude to pro všechny. Pokud povolíme například papírnické výrobky v hypermarketech, musí být možnost je prodávat i mimo ně. Ta spravedlnost bude zachována,” uvedl.

Opatření týkající se omezení sortimentu v supermarketech, tak aby řetězce nebyly zvýhodněny oproti malým a zavřeným prodejnám, platí od 27. prosince, kdy v Česku začal znovu platit pátý stupeň protiepidemického systému PES, v němž je až na výjimky zavřeno téměř vše. V současnosti mají výjimku obchody s potravinami, drogerií či potřebami pro zvířata, ale otevřeny mohou být také lékárny, benzínky, optiky, galanterie či prodejny zbraní a střeliva.

Současný výběr povolených provozů kritizuje dlouhodobě opozice, ale i část veřejnosti. Lidé se musí například při nákupu obuvi pro děti spoléhat výhradně na e-shopy, což může být pro rodiče velmi složité. Zrovna v případě obuvi je většinou potřeba botu dítěti zkusit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků