Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Alena Schilllerová, Právo

Vláda může rozpočet pro 2021 předložit o měsíc později

Poslanci ve středu schválili posunutí termínu pro předložení návrhu státního rozpočtu na rok 2021. Ten má za normálních okolností vláda předložit do Sněmovny už během září, díky výjimce tak ale bude moct učinit až koncem října.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Foto: Alena Schilllerová, Právo
Vláda může rozpočet pro 2021 předložit o měsíc později

Vláda žádala Sněmovnu o posun termínů kvůli koronavirové krizi. Běžný harmonogram přípravy rozpočtu letos totiž podle ministerstva financí nelze dodržet kvůli nejistotě ohledně hloubky zdravotní a ekonomické krize, jejího trvání a následných důsledků.

Data o dopadu epidemie na hospodářství, spotřebu nebo investice za letošní druhé čtvrtletí budou známyénejdříve začátkem září. Teprve z těchto údajů bude možné vypracovat realistickou makroekonomickou předpověď, uvedlo ministerstvo financí.

Zákon o státním rozpočtu stanovuje, že rozpočet musí vláda do Sněmovny předložit nejpozději do konce září, schválená výjimka tak dává kabinetu měsíc navíc.

Změnami v celkovém schodku státního rozpočtu pro tento rok se už Sněmovna zabývala. Ten byl původně stanoven na 40 miliard. Poslanci ho nejdříve navýšili na 200 miliard a následně až na 300 miliard korun. Důvodem jsou právě mimořádné výdaje v souvislosti s pandemií koronaviru.

Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků