Hlavní obsah
Lukáš Wagenknecht na snímku z 5. června 2014 Foto: Michal Doležal, ČTK

Senátoři napadli zavření malých obchodů u Ústavního soudu

Celkem 63 z 81 senátorů napadlo u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů.

Lukáš Wagenknecht na snímku z 5. června 2014 Foto: Michal Doležal, ČTK
Senátoři napadli zavření malých obchodů u Ústavního soudu

„Malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně a zajistit dodržování rozestupů před prodejnou. Došlo by tak k většímu rozptýlení nakupujících a ti by se nekoncentrovali před hypermarkety, které mohly zůstat otevřené a prodávají i sortiment uzavřených prodejen,” uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), který podání inicioval.

V ústavní stížnosti, kterou podali senátoři v sobotu 21. listopadu, tak senátoři reagují na nedávné usnesení vlády omezující počet lidí v prodejnách podle provozní plochy, které však neumožnilo znovuotevření menších provozoven.

Vládu navíc tím, aby do dneška zajistila ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům, v minulém týdnu pověřila Sněmovna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však již na plénu zdůrazňoval, že otevření malých obchodů zvýší podle statistik mobilitu obyvatel o desetinu až třetinu a lidé by se více potkávali.

Zároveň ministr dále naznačil, že by podle protiepidemického systému PES mohly otevřít malé prodejny již v pondělí 30. listopadu. Senátoři nicméně předpokládají, že Ústavní soud by se mohl jejich stížností zabývat i po ukončení napadeného opatření, protože se jedná o otázku dodržování ústavy.

K omezování některých oblastí maloobchodu oproti jiným sektorům vláda podle autorů podání k Ústavnímu soudu nepředložila jasné analýzy. Upozornili, že podle dostupných dat se koronavirus šíří především v domácnostech a v zaměstnání.

Jasné zdůvodnění senátoři postrádají také u výjimek pro prodej v některých provozovnách. Podle nového systému hodnocení PES by měl být možný jen prodej základních potřeb, podle senátorů ale není zřejmé, jak vláda určila, co do této kategorie spadá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků