Hlavní obsah
Letiště Václava Havla Foto: Petr Horník, Právo

Přiletí z Číny do Prahy a ochrannou roušku si hned na letišti sundají

Hned dvě letadla z Číny přistála ve středu brzy ráno na Letišti Václava Havla Praha. Příští týden už znovu nepřiletí, neboť v neděli vstupuje v platnost zákaz přímých letů mezi ČR a Čínou.

Letiště Václava Havla Foto: Petr Horník, Právo
Přiletí z Číny do Prahy a ochrannou roušku si hned na letišti sundají

Je 4.58 a na letištní plochu dosedá letadlo Sichuan, respektive China Southern Airlines z Čcheng-tu. Stejně jako předchozí spoj z Pekingu přilétá takřka o hodinu dříve. „Měli zřejmě příznivý vítr,“ míní dáma u informací v příletové hale.

Za půl hodinky už přicházejí cestující, na tvářích ochranné roušky. Většina z nich si je ale záhy sundá, jsou přesvědčeni, že koronavirem nakaženi nejsou a po příletu do Česka už se dál chránit nepotřebují. Fakt, že i když je člověku dobře, může už být přenašečem, protože inkubační doba je až dva týdny, pomíjejí.

„Já si roušku ještě čtrnáct dní nechám a budu doma. Kvůli inkubační době. Jsem přece zodpovědná,“ říká Právu pětadvacetiletá žena. Byla jednou ze šesti Čechů, kteří se ve středu do vlasti takto vrátili. Celkem se ale chce z Číny do ČR navrátit více než sto občanů.

Mladá žena se vítá s otcem, který ji na památku s kufry a rouškou fotografuje. „V oblasti, kde jsem byla, nakažení téměř nejsou. Přesto jsem dva týdny téměř nevycházela. Roušky se tam staly součástí všedního života v práci i domovech,“ dodává.

Jedna z Číňanek má dokonce roušky dvě. Jednu obyčejnou, která se mění, když zvlhne z dechu, a druhou s filtrem. Nechává si ji na ústech. Číňané roušky sundávají s očividným ostychem, nenápadně. To Evropané včetně skupiny Čechů a Slováků okolo čtyřicítky je už na příchodu k východu nemají.

Nakažení mezi nimi mohli být

Stejně tak třicetiletý Američan strčil roušku do kapsy, sotva popadl kufr z výdejního pásu a dorazil k východu. „V Číně jsem nebyl dlouho. A tady v Praze kromě chřipky nic nehrozí, vše je přece oukej,“ sděluje bezstarostně.

Přitom pokud by lidé ochrannou roušku i nadále nosili a už by byli nakaženi, může to podle lékařů být určitá ochrana pro okolí. Obecně potom platí, že před nákazou koronavirem obyčejná rouška příliš nechrání, význam má pouze respirátor.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu připustil, že sítem lidí, kteří se vracejí z Číny, mohl někdo s koronavirem projít. „Už proto, že někteří mohou být infekční a klinické příznaky mohou být velice mírné, stát se to může. Ale vzhledem k tomu, že nebyl zachycen žádný případ ani z těch, kde klinické příznaky byly poměrně zřejmé, je to nepravděpodobné,“ řekl Prymula.

Pasažéři z Číny, mezi nimiž ve středu bylo šest Čechů, žádnou plošnou zdravotní prohlídkou neprocházejí, letiště však cestující zvýšenou měrou sleduje a výběrově kontroluje. Těm, kteří na sobě pozorují příznaky respiračního onemocnění, je doporučováno obrátit se na lékaře.

Lety z Číny jsou odbavovány u dvou určených bran, kde platí zpřísněná hygienická opatření. Místa se po každém letu dezinfikují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků