Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Normálně krotí fotbalové chuligány, teď pečuje o nemocné

Jako policista z pořádkové jednotky krotí na stadionech rozdováděné chuligány. Teď Viktor Androščuk na několik týdnů vyměnil mundúr těžkooděnce za zdravotnický oblek a společně s dalšími sedmi svými kolegy dobrovolně vypomáhá v krajské nemocnici ve Stodu u Plzně s péčí o covidové pacienty.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Normálně krotí fotbalové chuligány, teď pečuje o nemocné

„Mám zdravotní průpravu, a proto jsem se tímto způsobem rozhodl nabídnout pomoc. Beru to i jako výzvu získat zkušenosti, které se mi budou v životě hodit,“ řekl Právu 35letý praporčík.

Jeho hlavní náplní práce je být při ruce sestrám. „Myju a převlékám nemocné, měním jim povlečení, roznáším jídlo a léky. To jsou všechno věci, které odlehčí přetíženému personálu,“ vysvětlil policista. I když se nyní ocitl v naprosto odlišné situaci, kdy není zapotřebí hrubé síly, ale naopak především vlídnosti, nemá s tím žádný problém.

„Jsme pořád lidi. Kromě pořádkové jednotky sloužím i na obvodním oddělení, kde jsme ve styku s běžnými občany, na které musíme být také laskaví a pomáhat jim. Jediný rozdíl je v tom, že jsem teď možná tak o dvacet kilo lehčí, než když stojím v plné výbavě v policejním kordonu,“ dodal Androščuk.

Ze služby u policie je zvyklý na ledacos, proto ho na novém působišti zatím nepřekvapilo nic, co by jej úplně vykolejilo.

„Před nástupem jsem měl trochu obavu z toho, co mě čeká a jestli budu vůbec něco platný. Moje představa, jakou jsem vzhledem k situaci v nemocnici očekával, se od reality zásadně nelišila. Jen jsem se v tom utvrdil,“ uvedl pro Právo policista.

Jeden citově silný zážitek už ale přece jen má za sebou. „Srdce se mi rozbušilo, když jsem viděl, jak se u jedné pacientky zhoršuje zdravotní stav a musela být převezena do jiného zdravotnického zařízení, protože jsme jí už nedokázali více pomoci. Pořád jsem myslel na to, co s ní bude dál a jestli přežije. To byl okamžik, který mi z hlavy jen tak nezmizí,“ líčil dále policista.

Sáhnou si na dno

Na vlastní kůži se také přesvědčil o tom, jaké obrovské množství práce se v současné době valí na zdravotníky a že si opravdu sáhnou na dno svých sil.

„Bezesporu si zaslouží respekt. Vím, co čem mluvím, protože jsem toho nyní součástí. Oceňuju hlavně to, s jakým klidem to zvládají a o jaké množství pacientů se v tak omezeném počtu dokážou postarat. Sám jsem covid prodělal, naštěstí s lehkým průběhem. Tady v nemocnici teď vidím, že ne všichni mají takové štěstí jako já,“ uzavřel Androščuk.

Policisté v nemocnici slouží po dvou ve 12hodinových směnách a pomáhat tam budou až do konce nouzového stavu.

„Iniciativu vyvinuli sami. My jsme jim pak k tomu vytvořili právní rámec, což se podařilo velmi rychle. Spolupráce bude přínosná pro obě strany,“ řekl krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.

Podle něj jsou tito lidé nahraditelní a nebudou tolik chybět ve službě.

„Ze zákona máme sice možnost do nemocnic v krizové situaci policisty vyslat, ale zohlednili jsme sociální hledisko a dbali velice na dobrovolnost,“ doplnil Vild.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků