Článek
Ve dvou dopisech Trump uvedl, že USA zavedou 30 % cla na zboží dovážené z Mexika a Evropy.
Reakce z EU jsou ale vlažné, její představitelé, s nimiž mluvila agentura Reuters, považují nynější Trumpovo číslo jen za vyjednávací taktiku.
Šéfka evropské komise v reakci oznámila, že komise chce nadále pokračovat v jednání o dohodě s Washingtonem. Zároveň ale nevyloučila protiopatření.
„Bereme na vědomí dopis prezidenta USA Donalda Trumpa, ve kterém uvádí upravenou celní sazbu a nový časový harmonogram,“ napsala v prohlášení. Zároveň ale varovala, že uvalení 30% cel na vývoz z EU by narušilo klíčové transatlantické dodavatelské řetězce, což by mělo negativní dopad na podniky a spotřebitele na obou stranách Atlantiku.
Podle informací ČTK bylo v reakci na aktuální vývoj narychlo svoláno nedělní odpolední jednání tzv. Coreperu, tedy výboru velvyslanců členských států při EU. Diplomaté budou jednat o tom, jak by měla EU zareagovat. Hlavním tématem bude možnost zavedení protiopatření.
Hrozba 50 procent
Na oznámení o uvalení cel na země EU se dlouho čekalo. Dříve hrozil Unii sazbou ve výši 50 procent. Nyní platí pro zboží desetiprocentní tarif a o tomto čísle EU také s USA vyjednávala i pro budoucnost.
„Pochopte, že 30 procent je mnohem méně, než kolik je potřeba k odstranění rozdílu v obchodním deficitu, který máme v rámci EU,“ uvádí Trump v dopise a dodává, že pokud budou společnosti z EU vyrábět v USA, žádné clo nebude. Právě to je cílem zavádění cel, přesunout výrobu a omezit dovoz.
Už před několika dny se spekulovalo, že se EU nepodaří dojednat tak výhodné podmínky, jako si s USA dohodla Velká Británie. Ta totiž kývla Spojeným státům na to, že otevře svůj trh americkým zemědělským produktům a především omezí své obchody s Čínou. Za to se Britové zbavili cel na ocel a hliník. Na deset procent se sníží i clo na dovoz britských aut.
EU sázela na svou sílu
EU vsadila na to, že Trump k vysokým clům vzhledem k silné ekonomické pozici Unie nepřistoupí. Trump pohrozil, že pokud EU zavede odvetná opatření, cla klidně ještě zvýší.
Už v noci na pátek rozhodl americký prezident o clech pro Kanadu ve výši 35 procent.
Tento týden také oznámil 50procentní clo na dovoz mědi do Ameriky, což by mohlo způsobit prudký nárůst ceny jednoho z klíčových kovů pro ekonomiku.