Hlavní obsah
Kardinál Dominik Duka přichází ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Mše ve svatém Vítu připomněla konec války i oběti koronaviru

Slavnostní bohoslužba za mír ve svatovítské katedrále na Pražském hradě dnes večer připomněla 75 let od konce druhé světové války a Pražského povstání. Účastníci mše, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, vzpomněli také na oběti současné epidemie covidu-19 a všechny, kteří se o nakažené či ohrožené starají.

Kardinál Dominik Duka přichází ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Mše ve svatém Vítu připomněla konec války i oběti koronaviru

Mše se zúčastnil prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, váleční veteráni z východní i západní fronty, církevní hodnostáři, velení české armády a zástupci lékařů a záchranářů. Kvůli omezením v nynějším nouzovém stavu mohli přijít jen pozvaní hosté, ostatní ji mohli sledovat v přímém přenosu České televize.

První čtení pronesl kaplan Hradní stráže Jan Kupka. Poté Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků vítězných i poražených armád, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů.

Modlitby za zdravotníky

Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se v poslední době starají o nemocné s covidem-19, i všem, kteří v náročných podmínkách pomáhají ostatním. Ocenil solidaritu české společnosti při koronavirové krizi a varoval, aby v ní znovu nezvítězil "starý vir" závisti, nenávisti, netolerance a pýchy.

Na zákeřnou chorobu upozornily i symbolické obětní dary, které v podobě ochranného štítu, filtru FFP3 a ochranného obleku přinesli lékaři a záchranáři Nemocnice na Bulovce.

Výjimka z protikoronavirových opatření

Dnešní mše v chrámu svatého Víta se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů a zástupců církve. Od pondělí budou bohoslužby otevřeny pro maximálně stovku věřících. "Sešli jsme se zde v podmínkách takřka bojových," poznamenal v úvodu kardinál Duka, který kázání a modlitby pronesl bez roušky.

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich. Mezi šedesátkou hostů nechyběli přímí účastníci druhé světové války - pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Mše se zúčastnil také náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata.

Jako poděkování a povzbuzení lékařům byla v presbytáři katedrály vystavena lebka svatého Lukáše, patrona lékařů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků