Hlavní obsah
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná Foto: Michaela Říhová, ČTK

Komunisté volí nové vedení

Komunisté v sobotu zahájili dvoudenní XI. sjezd v Brně, na kterém si zvolí nové vedení. Předsednický post obhajuje europoslankyně Kateřina Konečná. O funkci má zájem i místopředseda KSČM Milan Krajča nebo konzervativní Josef Skála, kterého strana nominovala do prezidentských voleb.

Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná Foto: Michaela Říhová, ČTK
Komunisté volí nové vedení

V úvodním projevu Konečná kritizovala hlavně současnou vládní pětikoalici. Neřeší podle ní dostatečně problémy chudých a těch, kdo bojují s vysokými náklady na živobytí.

„Zdvojnásobili cenu jízdného. Tvrdí, že na boj s drahými energiemi nejsou peníze, a přitom všichni jednotně vystoupili s tím, že hodlají za desítky miliard korun nakoupit zbraně,“ poznamenala.

Dřívějším vládám vyčetla také privatizace státního majetku, v důsledku čehož musí Česko spoléhat na dodávky energií ze zahraničí. „Poláci a Maďaři mají vlastní rafinerie, nám zbylo jen ČEPRO, což je v podstatě jen překladiště. Ne díky Putinovi, ale díky vám a chybným rozhodnutím vašich předchůdců máme drahý benzín a naftu!,“ vzkázala.

Konečná také nevidí důvod, „proč by měl český občan doplácet na konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, který se nyní odehrává na Ukrajině. V Kyjevě se rozhodně nebojuje za Prahu.“ „Tak proč by měli Češi, Moravané a Slezané platit za to, že plyn a ropa nepoteče z ruských kohoutků, ale mnohem dráž z amerických a jiných,“ dodala.

Stávající situace je podle ní důsledkem polistopadového vývoje, nikoliv špatné politiky Babišovy vlády, kterou KSČM v minulém volebním období tolerovala. Úspěchy, kterými se teď hnutí ANO pyšní na billboardech, jsou podle ní zásluhou KSČM, která teď ve Sněmovně chybí.

Komunisté i soc. demokraté přitom na spojenectví s hnutím ANO hořce doplatili. Obě strany získaly tak malou podporu, že se po posledních volbách loni na podzim poprvé po 30 letech nedostaly do Sněmovny.

Skála na Hrad

Mandáty chtějí obhájit všichni místopředsedové, které zvolil na podzim mimořádný sjezd. Na něm z čela komunistů odešel dlouholetý předseda Vojtěch Filip.

Na sjezdu vystoupil i stranický kandidát na prezidenta Josef Skála, který rovněž znovu kandiduje na předsedu KSČM. Svou prezidentskou nominaci vnímá jako „kandidaturu za české vlastence na Hrad“.

Skála kritizoval trestněprávní odpovědnost za „jiné názory“. Ta platí v případě, že někdo otevřeně schvaluje, popírá nebo ospravedlňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

„Proto budujeme iniciativu zvanou PRAK - proti represi a kriminalizaci. Budujeme to s osobnostmi veřejného života, s intelektuály i několika signatáři Charty 77,“ oznámil Skála.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků