Hlavní obsah
Poslanec KSČM Jiří Dolejš Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Dolejš

Jiří Dolejš zasedá do poslaneckého křesla už od roku 2002. V letech 1999 až 2009 a později 2012 až 2018 zastával i pozici místopředsedy KSČM. Dolejš se řadí k umírněnějšímu křídlu komunistické strany. Veřejnosti se ale vryl do paměti také díky úplatkářské aféře, kvůli které složil funkci a hrozilo mu vyškrtnutí z kandidátky i odchod ze Sněmovny.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš Foto: Jan Handrejch, Právo
Jiří Dolejš

Dolejš se narodil 24. ledna 1961 v Praze. Od roku 1984, kdy vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické, si před jméno píše titul Ing. Na své alma mater později také čtyři roky vyučoval. Během své kariéry působil například jako vědecký pracovník Prognostického ústavu Československé akademie věd a Ústavu hospodářské politiky.

V roce 1989 vstoupil Jiří Dolejš do KSČ (později KSČM), kde v letech 1999 - 2009 zastával post místopředsedy. Pracoval také jako vedoucí teoreticko-analytického pracoviště ÚV KSČM.

Od roku 1994 zasedal v zastupitelstvu hlavního města Prahy, kde skončil v roce 2002. Tehdy byl prvně zvolen do Sněmovny, kam se dostal i v následujících volbách. Ty poslední se uskutečnily na podzim roku 2017. Po nich byl zvolen místopředsedou výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Je také členem rozpočtového výboru.

V letech 2014 až 2018 působil jako zastupitel na Praze 6.

Úplatky a monokly

Jiří Dolejš musel během svého politického života čelit hned několika útokům. V roce 2006 jej přepadla a brutálně zbila skupina násilníků. Údajně kvůli jeho politické příslušnosti. Ze stejného důvodu mělo později ze strany spolužáků dojít k šikaně jeho dcery.

Naposledy se Dolejš nechvalně zapsal v roce 2009 v úplatkářské kauze vyvolané MF DNES, kdy se její redaktor vydával za majitele sítě heren a politikům nabízel milión korun za to, že nepodpoří přijetí novely zákona o loteriích. V testu dopadli nejhůře právě komunisté, kteří prostřednictvím místopředsedů Jiřího Dolejše a Čeňka Miloty byli ochotni na dohodu přistoupit. Oba dva se následně vzdali svých stranických funkcí. Dolejšovi navíc hrozilo vyškrtnutí z kandidátky pro nadcházející volby a byl vyzván k uvažování o rezignaci na funkci poslance.

Kvůli podezření z přijímání úplatků řešili incident také kriminalisté. Nakonec však nedospěli k žádnému obvinění. Dolejš se vrátil na post místopředsedy KSČM v roce 2012. Místopředsedou pak zůstal do dubna 2018, kdy po volbách nového vedení na 10. sjezdu KSČM vedení strany opustil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků