Hlavní obsah

Dolejš: Loterie mají mít nižší zdanění. Hrozbou jsou automaty

19. 10. 2019, 9:59
Právo, Martin Procházka

Vláda se snaží parlamentem prohlasovat daňový balíček, jímž chce zvýšit daně vedle alkoholu a tabáku i na sázky a loterie, jako je Sportka. Čelí přitom odporu, takže se ve středu na debatu o balíčku ve Sněmovně ani nedostalo. Proti zdanění loterií se postavil i člen rozpočtového výboru, poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Foto: Milan Malíček, Právo

Jiři Dolejš

Článek

S Romanem Onderkou (ČSSD) jste podali pozměňovací návrh, aby se daň u loterií ponechala na současné úrovni a vzrostla by naopak daň pro hrací automaty…

U daně z hazardu je pozměňovacích návrhů celá řada. Myslím, že jeden z pochopitelných je návrh, který už prošel, a to je zvýšení hranice, kdy nejsou výhry daněny. Dostali jsme se ze 100 tisíc korun na úroveň jednoho milionu.

Druhým prvkem jsou sazby na jednotlivé obory herního průmyslu, kde jsme vycházeli z toho, že pokud chceme navýšit daně, mělo by navýšení respektovat společenskou nebezpečnost jednotlivých her a mělo by se odstupňovat. Méně společensky nebezpečné hry, jako je sázení a loterie, by měly mít nižší zdanění a ty nejnebezpečnější by měly mít nejvyšší zdanění. To je hledisko adiktologů, kteří byli velmi kritičtí k tomu, že vládní návrh nesplňoval adiktologické hledisko.

Adiktologové upozorňují, že loterie nejsou zdaleka tak nebezpečné jako herní automaty

Proto jsme také navrhli zvýšit daň u technických zařízení (hrací automaty) na 38 procent. Je zcela v souladu s jejich názorem. Odpovídá to vývoji struktury herního průmyslu v Evropské unii a má to i tu výhodu, že omezením společensky nejnebezpečnějšího oboru by do toho mělo méně lidí spadnout, a ušetří to tak náklady na jejich následnou léčbu.

Ministerstvo financí se tomu brání…

Ministerstvo se tomu brání z prostého důvodu. Tvrdí, že výnos bude jiný, než když zdaní ty nejméně společensky nebezpečné oblasti.

Což je v pravém opaku vůči názoru adiktologů, ale tam se ty peníze nejsnáze vyberou. Hledisko snadno vybrat peníze nabylo vrchu nad společenskou nebezpečností.

Schillerová chce zdanit i svoji Účtenkovku

Domácí

Zástupci občanských sdružení, která se věnují závislostem, nás velmi úporně přesvědčovali, že společenská nebezpečnost by měla mít politicky navrch. Uváděli rovněž, že obavy ministerstva financí z menšího inkasa nejsou namístě. Balíček jako celek by menší zdanění loterií nepoškodilo, myslím si, že má smysl se nad naším návrhem zamyslet a nechat ho tak, jak ho podle našeho návrhu prohlašoval rozpočtový výbor.

Podpoří vás ostatní poslanci? Má váš návrh šanci projít?

Myslím si, že toto není v koaličně opoziční logice, prošlo to i díky tomu, že to mělo podporu napříč celým politickým spektrem. Bylo to po věcné debatě na půdě rozpočtového výboru, kde obavy o inkaso byly relativizovány. Myslím, že i v závěrečném hlasování je naděje, že hlasy pro náš pozměňovací návrh přijdou nejen od opozičních, ale i koaličních klubu.

Adiktologové poukazují i na to, že stát zanedbává preventivní péči. Souhlasíte?

Nepochybně. Předmětem balíčku není a priori regulace hazardu. Vláda sice slibuje, ale měla by se doregulování této oblasti daleko více věnovat. Je to třeba i oblast dálkového hraní na internetu, povinná registrace hráčů a podobně. Něco už se udělalo, ale zdaleka to ještě nedosahuje potřebné úrovně. Vláda by se v tuto chvíli neměla vymlouvat a měla by situaci urychleně dořešit.

Inspirovali jste se s vaším návrhem v zahraničí?

Pokud jde o strukturu toho byznysu, v jiných zemích je daleko blíž tomu, co si přejí adiktologové. To znamená, že je menší procento společensky nebezpečných forem a je více zdaňováno. Teď máme šanci více se přiblížit Evropě. Historicky byla Česká republika rájem hazardu, to se začalo omezovat v minulém období. Tvrdý ha/.ard ale tvoří asi 80 procent trhu. Nechat s nízkým zdaněním 80 procent trhu, který je navíc společensky nebezpečný, je podle mého názoru skutečně střelba mimo terč.

Reklama

Související články

Zdaňovat více loterie nedává smysl

5. 9. 2019, 14:24

Spolek Občané proti hazardu zastřešuje české občany, kteří nejsou spokojeni s momentálním stavem hazardu v ČR. Jeho předseda Martin Svoboda pro Právo...

Výběr článků