Hlavní obsah
 

Heřmanův Městec se pomalu vzpamatovává z šoku

Heřmanův Městec, kde nedělní průtrž mračen nejvíce poškodila domov důchodců pražského magistrátu, se vzpamatovává z šoku. Město na Chrudimsku zvládlo povodeň za necelý den. Obchody, restaurace a městská infrastruktura začala normálně fungovat od pondělního dopoledne.

 
Heřmanův Městec se pomalu vzpamatovává z šoku

Česká televize vpodvečer uvedla, že z místního skladu Správy státních hmotných rezerv uniklo nezjištěné množství ropných látek. „Situaci řešíme se SSHR, zatím k tomu nemáme bližší informace,” řekl Právu starosta Heřmanova Městce Josef Kozel (nezávislý).

„Spíš to vypadá, že voda spláchla kdeco, možná nějakou mastnotu, a usadilo se to u mostku. Zjištujeme, odkud se látka vzala a v jakém rozsahu. Ve skladu hmotných rezerv to prý mají pod kontrolou,” řekl poté ČTK operační důstojník hasičů.

„Uklízíme a čerpáme vodu ze zatopených sklepů za chodu. Ještě v neděli odpoledne tekla po silnici před krámem řeka. Lidi měli vodu po pás. Auta tady jezdila do chvíle, než policie hlavní průtah městem načas uzavřela,“ popsala prodavačka obchodu na kraji města. Jeden z řidičů ztratil ve vodní laguně ezpézetku, kterou posléze marně hledal.

„Naposledy tudy podobná povodeň prošla v květnu 1977. Lze říci, že šlo o padesátiletou vodu,“ usoudil bývalý starosta Heřmanova Městce František Pleskot (KDU-ČSL).

Škody, které přívalová vlna způsobila, si jeho následovník Kozel zatím netroufá odhadnout. „Perfektně zafungoval Integrovaný záchranný systém a spontánně pomohly okolní obce. Nyní probíhá úklid a město se vrací do normálu. Těžko říct, zda škody na městské infrastruktuře půjdou do desítek nebo stovek miliónů. Stovky to myslím nebudou,“ míní Kozel.

Voda si našla směr, když vyrvala asfalt z jedné z cest v heřmanovském zámeckém parku.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Povodeň způsobila největší škody na heřmanovském domově důchodců, kde v pondělí probíhal intenzivní úklid, a protější požární zbrojnici. „Před pár týdny si tam hasiči vymalovali,“ podotkl Pleskot.

Objekt bývalého zámku, dnešního domova seniorů, zaplavila voda z rozvodněného koryta potoka Podolka, do něhož se valila ze zámeckého parku jako do trychtýře a nabírala na síle. Živel si našel jedno z náhradních koryt v místě jedné z vyasfaltovaných cest parku. Asfalt voda vyrvala hluboko do podloží a letěla přímo do seniorského domova. „Přes břehy zámeckého rybníka, který byl krátce po zimě vypuštěný, voda nepřetekla. Šla z vyvýšených míst parku dolů, kde se spontánně vytvořené proudy potkaly. Příroda má paměť. Na druhé straně města zaúřadoval průtrží mračen rozvodněný Zlatý potok,“ popsal Pleskot.

Úklid po povodni v Heřmanově Městci.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Domov důchodců má podle ředitelky Kláry Husákové zatopené sklepy, a ještě v pondělí odpoledne nešla elektřina a netekla teplá voda. Klienti z přízemí, které musel personál domova přestěhovat do vyšších pater, přišli o řadu osobních věcí. „Utrpěli šok z povodně a ztráty cenných věcí,“ podotkl jeden z hasičů.

Povodeň neušetřila ani pietní místo Ležáky. Hranici druhého povodňového stupně přesahovala v pondělí dopoledne na Chrudimsku pouze Novohradka v Úhřeticích. Hladina řeky začala odpoledne klesat a okolo šesté hodiny večer spadla do stavu stupně bdělosti na zhruba dva a půl metru. Novohradka v Úhřeticích normálně dosahuje tak jednoho metru. Stopy ničivé povodňové vlny se táhnou od zřejmě nejvíce zasaženého Míčova v Železných horách dolů po šest kilometrů vzdálený Heřmanův Městec.

„Něco takového tady nikdy nebylo. Jsme na kopci. Sousedovic domovní meteostanice naměřila od nedělní jedenácté dopoledne do zhruba třetí hodiny odpoledne skoro 140 litrů srážek na čtvereční metr. Bylo to, jako když se otevře nebe,“ tvrdí jedna z obyvatelek Míčova.

Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je Pardubický kraj bleskovou povodní zasaženým obcím připraven pomoci. „Rozpočet kraje má na tyto situace připraveny prostředky v rámci rezerv určených na mimořádné situace. Jsme schopni operativně reagovat na požadavky dotčených obcí," uvedl hejtman na Facebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků