Hlavní obsah

Voda v Šumvaldu poničila 280 domů, škoda půl miliardy

13. 6. 2020, 11:03 – Šumvald

Ničivá povodeň zasáhla v Šumvaldu na Olomoucku a v jeho v místní části Břevenec téměř 280 objektů. Na obecním majetku jsou škody odhadovány na 250 milionů korun a stejná částka je zatím vyčíslena i na majetku obyvatel.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Lokální povodeň v Šumvaldu

Článek

Do obce se ve velkém počtu sjíždějí dobrovolníci, zasahují zde hasiči. V pátek pomáhali také vojáci, vrátit se mají opět v pondělí. Ze zasažené obce se budou během víkendu vyvážet především nánosy bahna.

„Stále odstraňujeme z jednotlivých nemovitostí bláto. Komunikace už máme celkem v rámci možností pořešeny, v pátek jsme tady měli armádu, ta nám vytáhla k cestě spoustu materiálů, kam se nedostala technika; nyní to z komunikací odstraňujeme. Dobrovolníci chodí dům od domu a obyvatelům pomáhají především s vytahováním bláta. Je to už šestý den, lidé jsou už na pokraji sil a vítají každou pomoc,” uvedl starosta obce Josef Šenk (ODS).

Povodně na UničovskuVideo: Policie ČR

Podotkl, že pomoc hasičů i armády je obrovská. „Veškeré práce mají hlavu a patu, každý večer jim musím smeknout a poděkovat,” uvedl starosta.

Celkovou škodu za zhruba půl miliardy korun odhadl starosta v rozhovoru pro ČTK již v pondělí, v sobotu uvedl, že se nemýlil.

V Šumvaldu a jeho místní části Břevenci zasáhla povodeň podle starosty 280 objektů. „Máme to posčítáno i podle neziskovek, v Břevenci je to zhruba 80 objektů a 197 v Šumvaldě, takže je to více jak polovina vesnice,” doplnil starosta. „Bylo to tak mimořádné, co přišlo, není proti tomu žádná obrana a žádné rychlé řešení neexistuje,” podotkl starosta.

Voda rychle přišla a rychle odešla. Zůstalo jen bláto, popisuje obyvatel Šumvaldu

Povodeň zasáhla i studny, na jejichž vodě jsou lidé závislí. Nový vodovod se v obci teprve buduje, hotový má být podle starosty v lednu příštího roku. „Všechny nemovitosti mají studny, je tady odhadem 470 studní. Apeluji na lidi, aby nespěchali s čištěním, podloží je tak nasáklé vodou, tlak vody je velký,” upozornil starosta. Obec, kde žije asi 1700 lidí, je podle něj zásobena vodou dostatečně.

Pomoc přislíbil i premiér Andrej Babiš (ANO), který navštívil vytopený Šumvald a jeho místní část Břevenec v pátek.

Povodně po bouřkách v Olomouckém krajiVideo: HZS Olomouckého kraje

Postižené obce zaznamenaly i velkou vlnu solidarity. V oblasti pomáhají zástupci humanitárních organizací, materiální pomoc vozí dárci do hasičské stanice v Uničově. Finanční sbírku vyhlásilo hejtmanství. Obec Šumvald dárcům na svých stránkách vzkazuje, že účet pro sbírku zřízen nemá a ani to neplánuje, lidé však mohou pomoci formou finančního daru, a to vyplněním darovací smlouvy.

Zaplavená Oskava z výšky: policie pátrala po ztracené seniorce i z vrtulníku

V oblasti pokračuje také pátrání po 74leté ženě z Oskavy na Šumpersku, která se v souvislosti s bleskovými záplavami pohřešuje. Rozsáhlejší pátrací akci chystá policie na začátek příštího týdne, kdy by se již měly zlepšit podmínky. Ničivé záplavy, které postihly Uničov a okolí a jižní část Šumperska v noci na pondělí, mají dosud jednu oběť, 48letou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Pohřeb měla v pátek.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků