Hlavní obsah
Celní správa při kontrole Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Celní správa

Celní správa České republiky je bezpečnostním sborem podřízeným ministerstvu financí, který má na starosti zejména výběr cla z dováženého zboží a dohled nad dovezeným i vyváženým zbožím. Od konce roku 2007, kdy se ČR stala součástí Schengenského prostoru, už celník není osoba, která kontroluje lidi na hranicích, ale dohlíží spíše na přepravu zboží.

Celní správa při kontrole Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Celní správa

„Česká celní správa má dva základní úkoly, kterými jsou ochrana a regulace domácího trhu formou výběru cla z dováženého zboží a dohled nad tím, aby toto zboží neohrožovalo životy nebo zdraví lidí, zvířat či rostlin," uvádí web české celní správy.

Mobilní jednotky celní správy mají za úkol přímo v terénu provádět kontroly převáženého zboží. Kontrolují například i bezpečnost převážených výrobků, aby nedošlo k ohrožení zdraví spotřebitelů. Při vývozu kulturních artefaktů a podobných předmětů dohlíží celní správa nad ochranou kulturního dědictví, při převozu zvířat a rostlin dbá na to, aby byly dodrženy o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

Celní orgány dále spravují veškeré spotřební dně jako je daň z minerálních olejů, z lihu, piva, vína a meziproduktů, daň z tabákových výrobků. Spravují také ekologické daně, kterými jsou daň ze zemního a některých dalších plynů, z pevných paliv a daň z elektřiny. Od roku 2015 spravují také spotřební daň ze surového tabáku.

Celníci jsou oprávněni zastavovat vozidla za účelem kontroly převáženého zboží, kontrolovat dálniční známky a systém elektronického mýtného, stejně jako mohou vážit vozidla a kontrolovat bezpečnostní přestávky u vozidel mezinárodní nákladní dopravy.

Výrazných změn doznala celní správa po vstupu České republiky do Schengenského prostoru v roce 2007. Tímto krokem skončily pravidelné celní kontroly na pozemních hranicích ČR a došlo také ke změně organizační struktury.

Celníci tak působí více ve vnitrozemí než na hranicích. Ty kontrolují už jen na letištích, odkud lidé míří do zemí mimo Schengenský prostor.

Přes opuštěné celnice proudí lidé a jezdí auta, aniž by je někdo kontroloval.

Foto: Martin Polák, Právo

„Organizační struktura Celní správy ČR je dvoustupňová a tvoří ji Generální ředitelství cel ČR a jemu je podřízeno 15 celních úřadů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků