Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Radek Plavecký, Právo

Advokáti mohou vězňům volat Skypem

Šíření koronavirové nákazy značně urychlilo vybavování tuzemských věznic technologiemi, díky kterým mohou advokáti komunikovat s odsouzenými přes internet, a nemusejí tak jezdit za mříže na osobní návštěvu. Potřebné vybavení zatím získalo čtrnáct věznic po celém Česku.

Ilustrační foto. Foto: Radek Plavecký, Právo
Advokáti mohou vězňům volat Skypem

„Okolnosti s onemocněním covid-19 postupnou realizaci projektu posunuly tak, že jsme v krátké době technicky vybavili všech deset vazebních věznic a další čtyři věznice. Advokáti tak mohou bezkontaktně hovořit s vězni, což je jeden z mnoha způsobů, jak eliminujeme možný průnik onemocnění do věznic,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Na rozvoji projektu se podílela i Česká advokátní komora (ČAK). „Přidanou hodnotou této formy vzdálené komunikace je to, že eliminuje neproduktivní čas advokáta při cestě do věznice a čekání na předvedení klienta. To může znamenat stovky ušetřených hodin ročně,“ uvedl její místopředseda a známý český právník Tomáš Sokol.

Videohovory se konají přes rozšířenou aplikaci Skype, u které stačí, aby měl advokát počítač vybavený webkamerou a mikrofonem. „Pak už jen zbývá, aby si rezervoval termín v konkrétní věznici,“ řekl advokát Jiří Novák ml., který měl projekt ze strany ČAK na starosti.

Vězeň bude s právníkem mluvit ze speciální místnosti, která je pro komunikaci technicky vybavena. Obvyklá doba rozhovoru bude trvat zhruba hodinu a probíhat bude bez účasti příslušníků Vězeňské služby.

Koronavirová nákaza se zatím českým věznicím vyhýbá. Z vězňů dosud nikdo neonemocněl. Vězeňská služba přesto požádala předsedy krajských soudů, aby odsouzení za banální trestné činy nemuseli za současné situace nastupovat do vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků