Článek
Během prvních let věku dochází k velmi intenzivnímu růstu a rozvoji nejrůznějších dovedností. Podle vědců se podobné milníky opakují i v určitých letech v dospělosti. Jen se to neprojevuje rozvojem dovedností, ale rychlejšími projevy stárnutí.
Jak ukázala nejnovější studie, důsledky rizikového chování, jako je kouření, nadměrné pití alkoholu a také nedostatek pohybu, se u lidí začínají z pohledu fyzického i duševního zdraví projevovat od 36 let věku. Další výzkum pak přišel se zjištěním, že k dalšímu stárnutí nedochází postupně, ale kolem 44. a 60. roku věku dochází k velmi výrazným skokům.
Na to, proč se tak děje, zatím vědci ještě nemají definitivní odpovědi. „Víme, že v šedesáti letech dochází k poklesu funkce imunitního systému a dochází k úbytku svalové hmoty,“ vysvětluje genetik ze Stanfordské univerzity a autor studie Michael Snyder a dodává: „U čtyřicátníků stávající teorie hovoří o tom, že právě v tomto věku se lidé začínají méně hýbat a přestávají tolik dbát o péči o sebe a své zdraví. Dohání je tedy, že se o sebe přestali starat.“
Jak se připravit a o své zdraví pečovat?
Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak se připravit na tyto milníky, začít žít zdravě. Vzdát se kouření, alkoholu, a naopak se zaměřit na zdravý jídelníček a dostatek pohybu. „U lidí se špatným životním stylem je vždy viditelnější rychlejší stárnutí i dřívější nástup chronických onemocnění. Vypadají tak mnohdy starší, než ve skutečně jsou,“ upozorňuje internista John R. Fudyma.
Čím dříve se změnou životního stylu začnete, tím lépe. Proto je tak důležitá osvěta u mladých lidí, aby si uvědomili, jak moc některé věci mohou být škodlivé a proč je lepší se jim zcela vyvarovat.
Tipy na zdravé návyky, které pomáhají zpomalovat stárnutí:
- Jezte hodně ovoce a zeleniny. Výzkum ukazuje, že jíst denně pět porcí ovoce a zeleniny může pomoci žít déle.
- Omezte zpracované potraviny. Vysoce zpracované maso, jako jsou párky, klobásy a další uzeniny, podobně jako sladké limonády mohou též významně urychlit stárnutí.
- Přestaňte kouřit. I když se to snadněji řekne, než udělá, je to to nejlepší, co pro své zdraví i dlouhověkost můžete udělat.
- Omezte alkohol. I mírná konzumace alkoholu nemusí být zdravá a může zvýšit riziko chronických onemocněních. Podle Fudyma se nemusíte stát abstinenty, ale je důležité z konzumace alkoholu udělat jen příležitostnou záležitost a vyhnout se tak každodennímu popíjení.
- Pravidelně cvičte. Pravidelný silový trénink pomáhá čelit přirozené ztrátě svalů, ke které dochází při stárnutí. Zdravá je ale i pravidelná chůze a další činnosti, při kterých spálíte kalorie a zároveň pro vás budou zábavou.
- Dopřejte si dostatek kvalitního spánku. Výzkum ukazuje, že lidem, kteří mají méně než sedm hodin spánku, hrozí vyšší riziko zrychleného stárnutí srdce a cév.
- Snažte se dostat stres pod kontrolu. Stres je velkým viníkem nejen rychlejšího stárnutí, ale i vzniku celé řady onemocnění. Naučte se tedy čelit stresovým situacím, a to i s pomocí technik, jako je hluboké dýchání, vizualizace či jen procházka v přírodě.
Jak zůstat zdraví, pokud jste již prošli těmito milníky?
Zůstaňte aktivní. Je to ten nejlepší způsob, jak zmírnit všechny negativní dopady stárnutí. „Když lidé dosáhnou šedesátky, často se přestanou hýbat a celkově zpohodlní. Ztrácejí tak svalovou hmotu a jejich zdraví se celkově zhoršuje. Pokud se tedy tomu chcete vyhnout, zůstaňte v rámci možností maximálně aktivní,“ radí Michael Snyder.
Samotný Snyder je velkým příznivcem silového tréninku, který je pro něj tím nejlepším lékem nejen proti ztrátě svalů a stárnutí, ale i dalším neduhům spjatým s kardiovaskulárním a neurologickým zdravím či imunitou.
Za další důležitý krok v boji proti stárnutí považuje Snyder zařazení do jídelníčku dostatek vlákniny (cca 30 g denně) na podporu zdraví střevního mikrobiomu, který je velmi důležitý pro schopnost těla absorbovat důležité živiny, podporu metabolismu a imunitního systému.