Hlavní obsah

Většinu těch, kteří se dožívají sta let, tvoří ženy. Roli hrají biologické faktory či životní styl

4:45
4:45

Poslechněte si tento článek

Žít déle než století? V Česku to zvládají hlavně ženy. Jak ukázala data České správy sociálního zabezpečení, v roce 2024 žilo v tuzemsku 1004 lidí, kteří překročili věkovou hranici sta let. Mezi nimi bylo 133 mužů a 871 žen.

Foto: Profimedia.cz

V roce 2024 žilo v Česku 871 stoletých žen.

Článek

„Zatímco muži jsou obvykle silnější, ženy žijí déle,“ vysvětluje profesorka Naushira Pandyová, vedoucí katedry geriatrické medicíny na Nova Southeastern College of Osteopathic Medicine. Tento rozdíl lze potenciálně vysvětlit biologickými vlastnostmi i sociálními a kulturními faktory. Navzdory několika příčinám, které snižují celkovou délku života žen, jako je úmrtnost matek a nižší socioekonomický status, žijí ženy na celém světě déle.

Nejčastější důvody, proč se tak děje:

1. Biologické faktory

Jedním z důvodů mohou být ženské hormony. Bylo prokázáno, že estrogeny mají na ženské zdraví mnoho pozitivních účinků. Například chrání zdraví cév, ale i posilují antioxidační geny a geny související s dlouhověkostí. Estrogeny jsou také spojovány s protizánětlivými účinky, zejména v období zvýšené produkce těchto hormonů, například v těhotenství. Studie z roku 2020 zjistila, že postmenopauzální estrogenová terapie je spojena s delší délkou života starších žen.

„Estrogeny u žen snižují oxidační stres na tkáňové úrovni a také zvyšují množství ochranných lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) a snižují množství lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL),“ vysvětluje Pandyová. Dalším faktorem, který může vysvětlovat delší životnost žen, je pomalejší stárnutí imunitního systému.

2. Evoluce a hypotéza babiček

Kromě hormonálních faktorů může k dlouhověkosti žen přispívat také evoluce. „Hypotéza babiček“ je sice předmětem diskuse, ale naznačuje, že ženy se mohly vyvinout tak, aby měly dlouhý postreprodukční život a pomáhaly vychovávat svá vnoučata, čímž se zvýšila jejich šance na přežití.

Ženy tak zcela přirozeně berou za svůj životní úkol starání se o děti, manžely i staré rodiče. Na svou roli pečovatelky se přitom připravují tak, že lépe pečují o své zdraví a vše tomu podřizují.

3. Životní styl

Životní styl hraje v dlouhověkosti také důležitou roli. Například muži se častěji než ženy vyhýbají návštěvě lékaře, včetně preventivních vyšetření. Ženy také obvykle více dbají na své zdraví a vyhýbají se rizikovému chování ve srovnání s  muži. S tím souhlasí i internista specializující se na geriatrii Evan Ciarloni: „Muži skutečně častěji kouří, pijí alkohol, chovají se rizikově a vyhýbají se zdravotní péči.“

Podle něj mají muži také dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřou při autonehodě, a čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se stanou obětí vraždy. Míra sebevražd je u mužů přibližně čtyřikrát vyšší než u žen.

4. Propojení s komunitou

Sociální vazby mají významný vliv na fyzické zdraví, pohodu a dlouhověkost. Ve skutečnosti jsou rozhodující pro přežití. Bylo prokázáno, že nedostatek sociálních vazeb je pro zdraví stejně škodlivý jako kouření až 15 cigaret denně. Vzhledem k tomu, že ženy mají větší tendenci vyhledávat a podporovat přátelství a sociální vazby, může to přispívat k rozdílu v délce života. Je také pravděpodobnější, že se v případě problémů obrátí na přítele nebo člena rodiny. „Z vlastní čtyřicetileté praxe můžu potvrdit, že devadesátiletí i století jedinci mají větší systém podpory, více sociálních vazeb, věnují se smysluplným aktivitám, cítí se oceněni a mají smysl pro humor,“ dodává Pandyová.

5. Návyky, které pomáhají žít déle

Bez ohledu na věk nebo pohlaví existuje několik návyků, které vám pomohou být co nejzdravější verzí sebe sama a přispívají k delšímu životu. Patří mezi ně pravidelné cvičení, zdravá a vyvážená strava, dostatek spánku, vyhýbání se kouření a omezení konzumace alkoholu. Mezi další návyky patří vyhledávání a udržování zdravých vztahů, pozitivní pohled na svět a koníčky, které vám přinášejí radost.

Výběr článků

Načítám