Hlavní obsah

Prvním neamerickým občanem na Měsíci bude Japonec, oznámil Biden

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington

Americký prezident Joe Biden ve středu ohlásil nejvýraznější změny ve vojenském partnerství Spojených států s Japonskem od jeho uzavření před více než 60 lety. Po jednání s japonským premiérem Fumiem Kišidou uvedl, že Japonci se zapojí do společných projektů s dalšími zeměmi a avizoval vojenské cvičení USA, Japonska a Británie. Také oznámil, že americká mise dopraví japonského astronauta na Měsíc.

Foto: Evan Vucci, AP

Americký prezident Joe Biden (vlevo) s japonským premiérem Fumiem Kišidou ve Washingtonu (10. dubna)

Článek

Tématem jednání byla mj. spolupráce USA a Japonska ve výzkumu vesmíru. „Dva japonští astronauti se připojí k budoucím americkým misím a jeden z nich se stane prvním neamerickým občanem, který přistál na Měsíci,“ uvedl Biden.

Na jaký termín je ona mise na Měsíc plánovaná, není zatím jasné.

Spojené státy naposledy navštívily Měsíc v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Je to zároveň naposledy, kdy na přirozené zemské družici pobýval člověk, jiné zemi než USA se lidskou posádku na Měsíc dopravit nepodařilo. Sondy tam pak dostaly také Sovětský svaz, Čína, Indie a Japonsko.

Obří raketová sestava Super Heavy Starship odstartovala. O loď však Muskova firma přišla

Věda a školy

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce člověka na Měsíc vrátit ještě do konce této dekády s programem Artemis. Na začátku ledna však oznámil, že následující fáze odkládá o rok na září 2025 (kdy má modul s posádkou obletět Měsíc) a na září 2026 (kdy na něm mají astronauti i přistát).

První fázi agentura NASA zdárně dokončila na konci roku 2022, kdy modul Orion bez posádky Měsíc obkroužil a vrátil se zpátky na Zemi.

NASA odložila mise Artemis. Na lunárním povrchu lidé stanou nejdříve v roce 2026

Věda a školy

Posilování vztahů s asijskými partnery

Biden tento týden ve středu hostil Kišidu v Bílém domě při okázalé státní návštěvě pořádané na počest jednoho z nejbližších asijských spojenců Washingtonu. Média událost popisovala jako součást snah americké administrativy posilovat vliv v soupeření s Čínou. Washington a Tokio se novými dohodami snaží též upravit fungování velitelství americké armády v Japonsku, aby dokázalo při krizi lépe spolupracovat s japonskými silami.

„Tohle je nejvýznamnější vylepšení naší aliance od chvíle, kdy byla poprvé vytvořena,“ zmínil Biden podle agentury Reuters na společné tiskové konferenci s Kišidou.

USA, Japonsko a Austrálie podle něj hodlají poprvé spolupracovat na protivzdušné obraně a americko-britsko-australská aliance AUKUS „zkoumá, jak by se mohlo Japonsko přidat k naší práci“.

Rusko a Japonsko od druhé světové války nedokázaly uzavřít mír. Kreml teď přišel s tím, že za to mohou USA

Svět

Americký prezident také řekl, že se těší na „trojstranné vojenské cvičení s Japonskem a Spojeným královstvím“.

Britské ministerstvo obrany záhy oznámilo, že první společné manévry trojice zemí se uskuteční příští rok. Plán označilo za „silný vzkaz komukoli, kdo by mohl chtít podkopat“ mezinárodní právní řád.

Konání státní návštěvy a s ní spojená oznámení ilustrují proměnu Japonska v silného hráče na mezinárodní scéně a klíčového spojence Washingtonu. Návštěva japonského premiéra přichází poté, co asijská země pod Kišidovým vedením začala více investovat do obrany a zapojila se do mezinárodních iniciativ, jako jsou protiruské sankce.

„Rodinné shledání“ Číny s Tchaj-wanem nemůže žádný vnější zásah zastavit, řekl Si

Svět

Spojené státy se pod Bidenovým vedením snaží posilovat vztahy s asijskými partnery v reakci na rostoucí vliv Pekingu, který Washington vnímá jako čím dál větší hrozbu. Mezi partnery USA v tomto směru patří také Jižní Korea a Filipíny, s nimiž USA minulý rok rovněž prohloubily spolupráci. Mimo jiné podepsaly s Filipínami dohodu, která otvírá cestu k podpoře jaderné energetiky v této asijské zemi.

Kišida uvedl, že s Bidenem mluvil také o napjatých vztazích mezi Čínou a Tchaj-wanem. Americký prezident na otázku ohledně Pekingu reagoval slovy, že komunikace mezi americkými a čínskými představiteli se zlepšuje a že spolupráce s Japonskem není namířená proti Pekingu. „Naše aliance s Japonskem je čistě obranné povahy,“ řekl.

NASA dostala za úkol stanovit nové časové pásmo pro Měsíc

Amerika

NASA vybrala vozidla, která by mohla letět na Měsíc a Mars

AutoMoto

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám